რუსეთისა და ინდოეთის თავდაცვის სამინისტროებმა თანამშრომლობის შეთანხმებას მოაწერეს ხელი
რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ალექსანდრ ფომინი რუსეთის ფედერაციაში ინდოეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ ვინაი კუმარს შეხვდა, რის შემდეგაც გაფორმდა შეთანხმება, რომელიც ამარტივებს ორ ქვეყანას შორის თავდაცვის უწყებების თანამშრომლობის პროცედურებს. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა.
„2025 წლის 18 თებერვალს რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე, გენერალ-პოლკოვნიკი ალექსანდრ ფომინი ინდოეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ ვინაი კუმარს შეხვდა. შეხვედრის დასრულების შემდეგ გაფორმდა ორმხრივი სამთავრობო შეთანხმება, რომელიც ამარტივებს რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროსა და ინდოეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს შორის თანამშრომლობის პროცედურებს, როდესაც საქმე ეხება ორი ქვეყნის შეიარაღებული ძალების მიერ ერთობლივი ღონისძიებების ორგანიზებას“, – ნათქვამია განცხადებაში.
ასევე აღნიშნულია, რომ შეხვედრის დროს მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ხელმოწერილი დოკუმენტის მნიშვნელობას სამხედრო სფეროში შემდგომი თანამშრომლობისთვის და დაადასტურეს „პროფილური თანამშრომლობის კონსისტენტური გაძლიერების განწყობა, განსაკუთრებული პრივილეგირებული სტრატეგიული პარტნიორობის სულისკვეთებით“.

Министерства обороны России и Индии подписали соглашение о сотрудничестве
Заместитель министра обороны РФ Александр Фомин встретился с чрезвычайным и полномочным послом Индии в России Винаем Кумаром, подписано соглашение, упрощающее процедуру взаимодействия оборонных ведомств двух стран. Как передает Арменпресс, об этом сообщает МО РФ.
«18 февраля 2025 года состоялась встреча заместителя министра обороны Российской Федерации генерал-полковника Александра Фомина и чрезвычайного и полномочного посла Республики Индия Виная Кумара, по итогам которой было подписано двустороннее межправительственное соглашение, по которому упрощается процедура взаимодействия Минобороны РФ и Минобороны Республики Индия при организации совместных мероприятий вооруженными силами двух стран», - говорится в сообщении.
Уточняется, что в ходе беседы стороны отметили важность подписанного документа для дальнейшего сотрудничества в военной сфере и подтвердили «ориентацию на последовательное укрепление профильного сотрудничества в духе особого привилегированного стратегического партнерства».