სომხეთი რესპუბლიკის ისალმებს ღაზაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას
სომხეთის რესპუბლიკა ისალმებს ღაზაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას, რომელიც უნდა უზრუნველყოს მძევლებისა და ტყვეების გათავისუფლება.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ აღნიშნულია სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს X-ზე გავრცელებულ პოსტში.
#Armenia welcomes the agreement on ceasefire in #Gaza which should ensure the release of hostages & captives of both sides, expressing our hope that it will be instrumental for guaranteeing the security of the Palestinian & Israeli peoples & paving the way for all-inclusive peace…
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) January 16, 2025
„სომხეთი ისალმებს ღაზაში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას, რომელიც უნდა უზრუნველყოს ორივე მხარის მძევლების და ტყვეების გათავისუფლება“, - აღნიშნულია პოსტში.
საგარეო საქმეთა სამინისტრო ასევე იმედოვნებს, რომ შეთანხმება მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს როგორც პალესტინელი, ასევე ებრაელი ხალხების და რეგიონისთვის.
„იმედოვნებთ, რომ ეს შეთანხმება მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს პალესტინელი და ისრაელელი ხალხების უსაფრთხოების გარანტირების და ახლო აღმოსავლეთის უფრო ფართო რეგიონში ყოვლისმომცველი მშვიდობისა და სტაბილურობის გზის გახსნაში“, - ხაზგასმულია სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოსტში.
საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ასევე დააფასა შუამავალი ქვეყნების: შეერთებული შტატების, კატარისა და ეგვიპტის ძალისხმევა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების მიღწევის საკითხში.
„აღნიშნული იქნება საერთაშორისო საზოგადოებრიობის, განსაკუთრებით აშშ-ის, კატარისა და ეგვიპტის შუამავლობის ძალისხმევა, რომელიც მიაღწია ამ მნიშვნელოვანი შედეგს“, - ნათქვამია სამინისტრო განცხადებაში.
ისრაელსა და პალესტინურ ჰამასის შორის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება გამოცხადდა 15 იანვარს. შეთანხმების მიღწევის პროცესში შუამავალი ქვეყნები იყვნენ კატარი, ეგვიპტე და შეერთებული შტატები.
შეთანხმება უნდა დასრულდეს 15 თვიანი სამხედრო მოქმედებების შემდეგ. პირველადი ცეცხლის შეწყვეტა ითვალისწინებს ისრაელის ჯარების ეტაპობრივ გამოყვანას ღაზას სექტორიდან 6 კვირის განმავლობაში, ჰამასის მიერ დაკავებული მძევლების გაცვლას პალესტინელ ტყვეებთან, რომლებიც იმყოფებიან ისრაელში.
დოჰაში გამართულ პრესკონფერენციაზე კატარის პრემიერ-მინისტრმა შეიხმა მოჰამედ ბინ აბდულრაჰმან ალ-თანიმ განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტა ძალაში შევა 19 იანვარს.

Армения приветствует соглашение о прекращении огня в Газе
Республика Армения приветствует соглашение об установлении режима прекращения огня в Газе, которое должно обеспечить освобождение заложников и пленных.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении в X микроблоге МИД Армении.
#Armenia welcomes the agreement on ceasefire in #Gaza which should ensure the release of hostages & captives of both sides, expressing our hope that it will be instrumental for guaranteeing the security of the Palestinian & Israeli peoples & paving the way for all-inclusive peace…
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) January 16, 2025
«Армения приветствует соглашение о прекращении огня в секторе Газа, которое должно обеспечить освобождение заложников и пленных с обеих сторон», - говорится в сообщении.
Министерство иностранных дел также выразило надежду, что соглашение будет иметь важное значение как для палестинского и еврейского народов, так и для региона.
«Мы надеемся, что это будет иметь большое значение в обеспечении безопасности народов Палестины и Израиля и на пути к всеобъемлющему миру и стабильности в более широком регионе Ближнего Востока", - подчеркивается в заявлении МИД РА.
В МИД РА также высоко оценили усилия стран-посредников - США, Катара и Египта - по установлению режима прекращения огня.
«Высоко ценятся посреднические усилия международного сообщества, особенно США, Катара и Египта, которые привели к этой важной вехе», - говорится в сообщении ведомства.
15 января было объявлено о прекращении огня между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС. Посредниками при заключении соглашения о прекращении огня выступили Катар, Египет и США.
Соглашение должно положить конец 15-месячным военным действиям. Первоначальное прекращение огня предусматривает постепенный вывод израильских войск из сектора Газа в течение 6 недель, обмен заложниками, удерживаемыми ХАМАСом, на палестинских пленных в Израиле.
В ходе пресс-конференции в Дохе, премьер-министр Катара шейх Мохаммед бен Абдулрахман аль-Тани заявил, что прекращение огня вступит в силу 19 января.