გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი უკრაინაში ჩავიდა
ერევანი, 4 ნოემბერი, არმენპრესი․ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანალენა ბერბოკი 4 ნოემბერს უკრაინაში, კიევში ჩაუსვლელად ვიზიტით ჩავიდა. ვიზიტის ფარგლებში, წინასწარი ინფორმაციით, დაგეგმილია შეხვედრები უკრაინის მაღალი რანგის ოფიციალურ პირებთან, ასევე ერთობლივი პრესკონფერენცია უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ ანდრეი სიბიჰასთან. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ იტყობინება Deutsche Welle.
ბერბოკი კიევში ჩავიდა ადრიან დილით სპეციალური მატარებლით, მისი ვიზიტი თავდაპირველად საიდუმლოდ იყო შენახული უსაფრთხოების მოსაზრებებით. ეს ბერბოკის მერვე ვიზიტია უკრაინაში მას შემდეგ, რაც რუსეთმა სამხედრო მოქმედებები დაიწყო. ბოლო ვიზიტი 2024 წლის მაისში შედგა.
„გერმანია, მსოფლიოს მრავალი პარტნიორის მსგავსად, მტკიცედ დგას უკრაინის გვერდით. ჩვენ გავაგრძელებთ უკრაინელების მხარდაჭერას მანამ, სანამ მათ სჭირდებათ, რათა შეძლონ სამართლიანი მშვიდობისკენ სვლა“, - აღნიშნა ბერბოკმა კიევში ჩასვლის შემდეგ.
მისი ვიზიტი ხდება იმ ფონზე, როცა გავრცელდა ცნობები, რომ ჩრდილოეთ კორეის ჯარები ჩავიდნენ რუსეთში უკრაინის წინააღმდეგ საბრძოლველად. ამასთან, ბერბოკის ვიზიტი ემთხვევა აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებს, რომელთა შედეგი უკრაინისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. რესპუბლიკელი კანდიდატი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ გამარჯვების შემთხვევაში უკრაინის დახმარებას შეამცირებს, რაც Deutsche Welle-ის ცნობით, ნიშნავს, რომ გერმანიასა და სხვა ევროპულ ქვეყნებს მეტი პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ უკრაინის მხარდაჭერაში.

Министр иностранных дел Германии прибыла в Украину
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок 4 ноября прибыла в Киев с необъявленным визитом. По предварительной информации, в программе визита будут встречи с высокопоставленными украинскими чиновниками, а также совместная пресс-конференция с министром иностранных дел Украины Андреем Сибигой. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Deutsche Welle.
Бербок прибыла в Киев ранним утром на специальном поезде. Ее нынешний визит изначально держался в секрете по соображениям безопасности. Это восьмой визит Бербок в Украину с начала военной операции России. Последний раз министр иностранных дел Германии посещала Украину в мае 2024 года.
“Вместе со многими партнерами со всего мира Германия твердо стоит на стороне Украины. Мы будем поддерживать украинцев до тех пор, пока мы им нужны, чтобы они могли продолжать свой путь к справедливому миру”, - заявила Бербок по прибытии в Киев.
Ее визит проходит на фоне сообщений о том, что северокорейские войска прибыли в Россию для военных действий против Украины. Кроме того, визит Бербок проходит за день до президентских выборов в США, исход которых очень важен для Украины. Дональд Трамп, кандидат от республиканской партии на пост президента США, заявил, что в случае своего избрания он сократит помощь Украине, что, по мнению Deutsche Welle, означает, что Германия и другие европейские страны возьмут на себя большую ответственность за поддержку Украины.