სომხეთ-საქართველოს მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის ფარგლებში, ერთობლივი პროექტების მხარდაჭერის კონკურსი გაიმართება
ერევანი, 15 აგვისტო, არმენპრესი․ უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტი, სამეცნიერო და სამეცნიერო-ტექნიკური საქმიანობის ხელშეკრულებითი (თემატური) დაფინანსების ფარგლებში, შოთა რუსთაველის სახელობის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანამშრომლობით გეგმავს ჩაატაროს სამეცნიერო კვლევების ერთობლივი პროექტების მხარდაჭერის საერთაშორისო კონკურსი. ეს კონკურსი განხორციელდება კომიტეტისა და ფონდის მიერ 2023 წლის 7 ივნისს ხელმოწერილი „მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმების საფუძველზე.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობეს სომხეთის რესპუბლიკის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტიდან, კონკურსის მიზანია მხარი დაუჭიროს „ბუნებრივი მეცნიერებები“, „ინჟინერია და ტექნოლოგიები“, „მედიცინა“, „სოფლის მეურნეობის მეცნიერებები“ და „სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებების“ (განსაკუთრებით, არმენოლოგიისა და ქართველოლოგიის) სფეროში სამეცნიერო კვლევების განვითარებას მეცნიერების მობილობის გააქტიურებით.
წყაროს ცნობით, კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად პროექტები მომზადდება სომხეთისა და საქართველოს კვლევითი ჯგუფების მიერ ერთობლივად და განაცხადები წარედგინება კომიტეტსა და ფონდს. განაცხადები შეფასდება კომიტეტისა და ფონდის მიერ დაწესებული პროცედურების შესაბამისად. დაფინანსება გარანტირებული იქნება მხოლოდ ორმხრივად დამტკიცებული განაცხადებისთვის.
აღნიშნულია, რომ კონკურსის მოწვევის ტექსტი და ვადების შესახებ ინფორმაცია დამატებით გამოქვეყნდება კომიტეტისა და შოთა რუსთაველის სახელობის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ოფიციალურ ვებგვერდებზე.