აშშ მიიჩნევს, რომ ირანი უახლოეს დღეებში ისრაელზე თავდასხმას აპირებს
ერევანი, 13 აგვისტო, არმენპრესი. ამერიკის შეერთებული შტატები ეთანხმება ისრაელის მხარის შეფასებებს და მიიჩნევს, რომ ირანი და მის მიერ მხარდაჭერილი ჯგუფები ახლო აღმოსავლეთში უახლოეს დღეებში შეიძლება ისრაელზე თავდასხმა განახორციელონ. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა თეთრი სახლის ეროვნული უსაფრთხოების კომუნიკაციების მრჩეველმა, ჯონ კირბიმ.
ოფიციალური პირის თქმით, ვაშინგტონი სერიოზულად იღებს ცნობებს იმის შესახებ, რომ ირანი შესაძლოა მალე შეუტიოს ისრაელს 31 ივლისს თეირანში პალესტინის რადიკალური მოძრაობა ჰამასის პოლიტიკური ბიუროს ხელმძღვანელის ისმაილ ჰანიეს მკვლელობის საპასუხოდ. კირბის თქმით, სწორედ ამიტომ პენტაგონის ხელმძღვანელი ლოიდ ოსტინი რეგიონში ძალების გადანაწილებას ახდენს.
„ჩვენ განვაგრძობთ ვითარების ძალიან ყურადღებით მონიტორინგს და ამ მომენტში რთულია ზუსტად იმის თქმა, როგორი იქნება ირანის და/ან მისი პროქსის თავდასხმა, თუ ასეთი თავდასხმა მოხდება. მაგრამ ჩვენ უნდა ვიყოთ მზად მნიშვნელოვანი რაოდენობის შესაძლო თავდასხმებისთვის, ამიტომ კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, ჩვენ ბოლო დღეებში გავაძლიერეთ ჩვენი ძალების ყოფნა და შესაძლებლობები რეგიონში“, - თქვა კირბიმ.
Axios-ის ინფორმაციით, რომელიც 11 აგვისტოს თავის წყაროებზე დაყრდნობით გამოაქვეყნა, ისრაელის დაზვერვის ახალი შეფასებების მიხედვით, ირანი უახლოეს დღეებში პირდაპირ თავდასხმას განახორციელებს ისრაელზე, დიდი ალბათობით, 15 აგვისტომდე, როდესაც დაგეგმილია მოლაპარაკებები გაზას სექტორში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ.

США считают вероятным, что Иран нападет на Израиль в ближайшие дни
США согласны с оценкой израильской стороны и считают вероятным, что Иран и поддерживаемые им группировки на Ближнем Востоке могут атаковать Израиль в ближайшие несколько дней. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами сообщил советник Белого дома по вопросам национальной безопасности Джон Кирби.
По его словам, Вашингтон серьезно воспринимает сообщения о том, что Иран может вскоре напасть на Израиль в ответ на убийство 31 июля в Тегеране Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения ХАМАС. По словам Кирби, именно поэтому глава Пентагона Ллойд Остин проводит реорганизацию сил в регионе.
“Мы продолжаем очень внимательно следить за ситуацией, и на данный момент сложно точно сказать, каким будет нападение со стороны Ирана и/или его доверенных лиц, если такое нападение произойдет. Но мы должны быть готовы к ряду возможных серьезных атак, поэтому, еще раз повторяю, за последние несколько дней мы в очередной раз увеличили наше военное присутствие и возможности в регионе”, — сказал Кирби.
Новостная платформа Axios со ссылкой на свои источники сообщила 11 августа, что, по новым оценкам израильской разведки, Иран осуществит прямое нападение на Израиль в ближайшие дни, скорее всего, к 15 августа, на которое запланированы переговоры вокруг прекращения огня в секторе Газа.