Օրերս Ագարակ սահմանային անցակետում ՊԵԿ պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության, մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները, համատեղ իրացնելով ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչությունից ստացված օպերատիվ տվյալները, մաքսային զննման են ենթարկել ԻԻՀ-ից ժամանած բեռնատար ավտոմեքենան: Արդյունքում բեռնատարի նվագարկիչի միջից հայտնաբերվել է 316,4 գրամ սև պոլիէթիլենային թաղանթով փաթեթավորված «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց։
«ՀՀ քաղաքացի Վ․Թ․-ն, թմրամիջոցի մաքսանենգություն կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալվել և տեղափոխվել է Սյունիքի մարզային քննչական վարչություն, որտեղ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են Հայաստանի պետական եկամուտներրի կոմիտեից։
Վարույթի քննությունը փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն։
ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և ՀՀ ԱԱԾ Երևան քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է 316,4 գրամ թմրամիջոցի հնարավոր տեղակայման վայրը: Թմրամիջոցների մաքսանենգություն և իրացում կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալվել և ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչություն է տեղափոխվել ՀՀ 2 քաղաքացի: Ձերբակալման ընթացքում վերջիններս փորձել են դիմել փախուստի, ինչը կանխվել է։
Ձերբակալվածներ Ա․Ք․-ն և Ս․Ք․-ն ներկայացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում վերջիններս ձերբակալվել են: Դատարանի համապատասխան որոշումների հիման վրա խուզարկություններ են իրականացվել ձերբակալված անձանց բնակության վայրերում։
Քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են` վերոնշյալ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավված հնարավոր այլ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղությամբ:

В грузовике, прибывашем из Ирана в Армению, обнаружен «Метамфетамин»
Недавно на пограничном пункте Агарак на наземных пунктах пересечения государственной границы сотрудники Таможенно-контрольного управления, Управления по борьбе с контрабандой и Сюникского регионального управления Службы национальной безопасности, совместно выполняя оперативные действия, полученные от Ереванского городского управления Службы национальной безопасности, провели таможенный досмотр грузовика, прибывшего из Ирана. В результате в багажнике грузовика было обнаружено 316,4 грамма наркотика типа «Метамфетамин», упакованного в черную полиэтиленовую пленку.
«Гражданин Республики Армения В.Т. был задержан по прямому подозрению в контрабанде наркотиков и передан в Сюникское региональное следственное управление, где он был задержан в рамках возбужденного уголовного дела», — сообщает «Арменпресс»  со ссылкой на Комитет государственных доходов Армении.
Расследование дела передано в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения. В результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой КГД РА и Ереванского городского управления СНБ РА, установлено возможное местонахождение 316,4 грамма наркотиков. На основании наличия обоснованного подозрения в контрабанде и сбыте наркотиков были задержаны и переданы в Управление по борьбе с контрабандой Государственного налогового комитета Республики Армения 2 гражданина Республики Армения.
Задержанные А.К. и С.К. были доставлены в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения, где они были задержаны в рамках уголовного производства, возбужденного по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения. На основании соответствующих судебных решений по месту жительства задержанных были проведены обыски.
Продолжаются следственные и оперативно-розыскные мероприятия по выявлению других возможных лиц, причастных к незаконному обороту вышеупомянутых наркотиков.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с порядком, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, решением суда, вступившим в законную силу.