Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից ներկայացող Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից ներկայացող Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (սուտ ցուցմունք, կեղծ եզրակացություն տալու կամ սխալ թարգմանության համար կաշառելը կամ հարկադրելը, սույն հոդվածով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են կազմակերպված խմբի կողմից): «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
«Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով: Նշված քրեական գործի շրջանակներում նույն հոդվածով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է Արմեն Թավադյանը: Վարուժան Մկրտչյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին»,- ասաց Օհանջանյանը:
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում ստացված տեղեկությունների հիման վրա իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով եւ արդյունքներով նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները հանդիպում են 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանց և ականատես վկաների հետ ու նրանց փորձում են կաշառել, որպեսզի վերջիններս հրաժարվեն իրենց ցուցմունքներից։
«Մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից մեկը Քանաքեռում գտնվող իր գրասենյակ է հրավիրել մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանցից մեկին ու առաջարկել հրաժարվել տուժողի կարգավիճակից, տված ցուցմունքից և չներկայանալ դատական նիստերին՝ հայտնելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետք է պետությունը տրամադրի որպես դրամական աջակցություն։ Բացի այդ, խոստացել է, որ իշխանափոխությունից հետո տուժողին կնշանակեն բարձր պաշտոնի։ Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել։ Քրեական գործի շրջանակներում ի թիվս այլ գործողությունների կատարվել են խուզարկություններ։ Հանգամանքները քննությամբ պարզվում են»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից ներկայացող անձը ձերբակալվել էր: Նրա կողմից «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին կաշառք առաջարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել էր Հայաստանի Հանրապետության Հատուկ քննչական ծառայությանը:

Предъявлено обвинение Варужану Мкртчяну, представляющемуся сторонником Роберта Кочаряна
Предъявлено обвинение Варужану Мкртчяну, представляющемуся сторонником второго президента Армении Роберта Кочаряна. Он обвиняется по п.1 ч.4 ст.340 (ложное свидетельство, дача ложного заключения, или подкуп или принуждение к даче искаженного перевода, или совершение организованный группой действий, предусмотренных этой статьей).
Об этом в беседе с Арменпресс сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян.
Об этом Арменпресс рассказала пресс-секретарь спецслужбы.
«Варужан Мкртчян был обвинен по по п.1 ч.4 ст.340 Уголовного кодекса РА. По той же статье в рамках указанного уголовного дела арестованАрмен Тавадян - по подозрению в совершении преступного действия. В отношении Варужана Мкртчяна в качестве меры предосторожности выбрана подписка о невыезде», - сказала МаринаОганджанян.
19 декабря на основе информации, полученной из Главного управления по борьбе с преступностью полиции Республики Армения, в ходе широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и материалов, подготовленных по результатам, была получена фактическая информация о том, что сторонники Роберта Кочаряна встречаются со свидетелями и жертвами событий 1 марта 2008 года и пытаются подкупить их, чтобы они отказались от своих показаний.
«В частности, один из сторонников Роберта Кочаряна пригласил свой офис в Канакереодного из пострадавших во время событий 1 марта и предложил отказаться от статуса жертвы, от показаний и не появляться в суде, заявив, что он готов заплатить деньги, которые государство должно заплатить в качестве помощи. Кроме того, он пообещал, что после смены власти пострадавший будет назначенна высокий пост. В полиции возбуждено уголовное дело. В рамках уголовного дела проводились обыски. Обстоятельства расследуются следствием», - говорится в сообщении.
21 декабря был арестован человек, представляющийясоратником второго президента Армении Роберта Кочаряна. Расследование уголовного дела по факту предложения взятки одному из потерпевших по делу 1 марта передано в Специальную следственную службу Республики Армения.