Գործարկվել Է Սամուր գետի կամուրջը ադրբեջանա-ռուսական սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շահագործման Է հանձնվել Սամուր գետի վրայով ձգվող ավտոմոբիլային կամուրջն ադրբեջանա-ռուսական սահմանին: Երթեւեկության բացման արարողությանը մասնակցել են ՌԴ-ի տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսիմ Օրեշինը եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաեւը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ն իրադարձությունների վայրից:
Սամուր գետի վրա ավտոմոբիլային կամուրջը կառուցվել Է «Յարագ - Կազմալյար» անցակետերի շրջանում: Ավելի վաղ Օրեշկինն ասել Է, որ Սամուր գետի կամուրջը «Հյուսիս – Հարավ» միջազգային փոխադրամիջանցքի կարեւոր մասն Է: Սամուր գետի վրա կամրջի կառուցման նախագիծն իրականացվել Է 2013 թվականին Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ստորագրված համաձայնագրի շրջանակում: Նոր կամուրջը կփոխարինի գոյություն ունեցող կամրջին, որը կառուցվել Է 1957 թվականին: Դրա երկարությունը 325,3 մետր Է, լայնությունը՝ 17,5 մետր: Նախագծի արժեքը 36,5 միլիոն մանաթ (շուրջ 21,5 միլիոն դոլար) Է: Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը շինարարությունը ֆինանսավորել են հավասար չափով:

Россия и Азербайджан открыли движение по мосту через реку Самур
Автомобильный мост через реку Самур на азербайджано-российской границе введен в эксплуатацию. В церемонии открытия движения приняли участие глава Минэкономразвития РФ Максим Орешкин и вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев.Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС с места событий.
Автомобильный мост через реку Самур возведен в районе пунктов пропуска "Яраг - Казмаляр". Ранее Орешкин говорил, что мост через реку Самур является важной частью международного транспортного коридора "Север - Юг".
Проект возведения моста через реку Самур реализован в рамках соглашения, подписанного в августе 2013 г. между правительствами России и Азербайджана. Новый мост заменит существующий, который был построен в 1957 году.Его протяженность - 325,3 метра, ширина - 17,5 метра. Стоимость проекта - 36,5 млн манатов (около $21,5 млн). Россия и Азербайджан финансировали строительство поровну.