ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի փոստը, համագործակցելով ամենամեծ մարքեթփլեյսներից (առցանց շուկա) մեկի հետ, փորձարկել է փոստի ցամաքային փոխադրումը՝ Հյուսիսային Օսիայի տարածքով դեպի Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ փոխանցելով պետական ընկերության ղեկավարի տեղակալ Ալան Կոզոնովի հայտարարությունն՝ արված կովկասյան ներդրումային համաժողովում։
Կոզոնովի խոսքով՝ Ռուսաստանի փոստն ակնկալում է, որ մոտ ապագայում ապրանքների կանոնավոր տարանցում կհաստատվի դեպի Հարավային Կովկասի երկրներ։
«Մի քանի շաբաթ առաջ խոշորագույն շուկաներից մեկի հետ համագործակցության ընթացքում իրականացրինք փոստային առաքումների և բեռների թեստային փոխադրում դեպի Հայաստանի Հանրապետություն։ Խոսքը վերաբերում է Վերին Լարսի մաքսակետով փոխադրմանը», - նշել է նա՝ չցանկանալով մանրամասնել, թե ո՞ր մարքեթփլեյսի մասին է խոսքը։
Նա հավելել է, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում այդ նախագծում առկա խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ։
«Մենք ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում Հյուսիսային Օսիայի տարածքով դեպի Հարավային Կովկասի հանրապետություններ տարանցումը կդառնա սովորական երթուղի», - նշել է Ալան Կոզոնովը։

“Почта России” совместно с одним из крупнейших маркетплейсов (интернет-маркетингом) протестировала наземную перевозку почты из Северной Осетии в Армению.
Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС о заявлении заместителя главы госкомпании Алана Козонова, сделанном на Кавказском инвестиционном форуме.
По словам Козонова, “ “Почта” рассчитывает, что регулярный транзит грузов в страны Закавказья наладится в ближайшее время”.
“Пару недель назад в ходе сотрудничества с одним из крупнейших маркетплейсов мы осуществили тестовую перевозку почтовых отправлений, грузов, в Республику Армения”, - привел он пример, добавив, что речь идет о перевозке через таможенный пост “Верхний Ларс”.
Он добавил, что сейчас ведутся работы по устранению препятствий.
“Рассчитываем, что в ближайшее время транзит через Северную Осетию в республики Закавказья перейдет в разряд регулярных маршрутов”, - заключил Алан Козонов.