ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կողմ է հաղորդակցային ուղիների բացմանը՝ Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։ Եվ սա պետք է վերաբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Հարցին՝ «Հայաստանին ներկայացվող Բաքվի պահանջներից մեկն էլ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն է», Ալիևը պնդում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ պետք է կապ ունենա Սյունիքով, բայց առանց մաքսային ու սահմանային հսկողության։ Ո՞րն է Իրանի դիրքորոշումն այս հարցում», դեսպանը պատասխանել է. «Ադրբեջանի ներկայացրած պահանջների շուրջ որոշում կայացնողը Հայաստանն է, բայց մեր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ հետևյալն է՝ մենք կողմնակից ենք, դեմ չենք սահմանային ապաշրջափակմանը։ Դուք հարևան եք Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, միշտ չեք կարող թշնամության մեջ լինել, և մի օր կլուծեք այդ հարցերը նրանց հետ։ Եվ բնական է, որ երբ հարաբերությունները կարգավորվեն, սահմանները կբացվեն։ Մենք կողմ ենք հաղորդակցային ուղիների բացմանը՝ Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։ Եվ սա պետք է վերաբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Մենք հիմա Նախիջևանի հետ սահման ունենք, և Ջուլֆայից կարող ենք և՛ երկաթգծով միանալ Երևանին, և՛ ճանապարհով Շատախտիից՝ Երասխին։ Երթուղին շատ կկարճանա։ Այսինքն՝ Մեղրիից Երևան մոտավորապես 6 ժամվա ճանապարհ է, իսկ Շատախտից մինչև Երասխ ու Երևան երևի մեկ ժամից էլ քիչ կլինի։ Այսինքն՝ եթե բացվի ճանապարհը, բոլորը կօգտվեն։ Սա ոչ միայն արևելք-արևմուտք, այլև հյուսիս-հարավին է վերաբերում։ Բայց ապաշրջափակումն այդ բոլորը պետք է ներառի իր մեջ՝ երկրների ազգային ինքնիշխանության շրջանակներում։ Ոչ ոք թույլ չի տալիս, որ իր տարածքում իր օրենքները չպահահպանվեն, դա միջազգային իրավունքի դեմ է, և չպետք է այստեղ որևէ դիվիդենտ ստեղծվի։ Եվ օգուտն էլ պետք է վերաբերի բոլորին։
«Ազատության» թղթակցի դիտարկմամբ՝ Հայաստանն առաջարկում է «Խաղաղության խաչմերուկը»։ Բայց Ռուսաստանը պնդում է, թե 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Նախիջևան-Սյունիք հատվածը պետք է վերահսկեն ռուս սահմանապահները։ Եվ այժմ արդեն կան տեղեկություններ, որ այդ գործառույթը կարող է վստահվել որևէ եվրոպական կամ միջազգային կազմակերպության։ «Իրանի համար այս տարբերակներից ո՞րն է առավել ընդունելի»,- հարցին ի պատասխան Մեհդի Սոբհանին վերահաստատել է. «Միայն կողմ ենք, որ լինի Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանության ներքո։ Այն համաձայնագիրը, ինչի մասին Դուք նշեցիք, դրանում առկա պայմանավորվածությունների մի մասն այլևս գոյություն չունի։ Դուք միայն այդ պայմանավորվածությունների մի մասն եք ասում։ Սա մի համաձայնագիր է, որը նաև ուրիշ հարցեր է ընդգրկել։ Այդ հարցերի մեջ եղել են Ղարաբաղը, Ղարաբաղի և Հայաստանի կապը, Լաչին-Շուշի կապը։ Դրանք հիմա չկան, որ ուզենանք դրանց հղում անել։ Հիմա իրականում չկա գործնական առումով գոյություն ունեցող փաստաթուղթ։
Նա համաձայնել է թղթակցի դիտարկմանն առ այն, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի գործում. «Այո՛, դա չի գործում։ Եվ այդ պայմանավորվածությունների մի մասն արդեն գոյություն չունի։ Եվ մնացածն էլ, բնականաբար, գոյություն չունեն»։
Թղթակցի՝ «Կարո՞ղ ենք ասել, որ Իրանը կողմ է, որ ապագայում, Բաքուն Սյունիքով  դուրս գա Նախիջևան։ Մենք գիտենք, որ Բաքուն այդ կապը հիմա ապահովում է Իրանի միջոցով։ Դուք, այսինքն, որևէ խնդիր ձեր շահերի հետ կապված չեք տեսնո՞ւմ այս հարցում։ Հայաստանյան որոշ քաղաքական գործիչներ պնդում են, որ սա Իրանի համար կարմիր գիծ է» դիտարկմանն անդրադառնալով դիվանագետը պարզաբանել է. «Մեր կարմիր գիծն այն ժամանակ է լինելու, երբ Հայաստանի հետ մեր սահմանը խզվի։ Այսինքն՝ այնպես ստացվի, որ մենք չկարողանանք Հայաստանի հետ կապ ունենալ։ Սա է մեր կարմիր գիծը։ Մնացած ապաշրջափումն էլ լինի Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո, տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, հարգեն Հայաստանի օրենքները։ Դուք շատ եք անդրադառնում այդ հարցին, նրանք մի բան ասում են, դուք այնքան եք անդրադառնում այդ հարցին, որ ուռճացնում եք։ Նրանք զբաղեցրել են ձեզ մի նախադասությամբ։ Նայեք, եթե մի երկիր ուրիշ երկրից դիվիդենտ է ուզում, արդյո՞ք պատրաստ է ինքն էլ դիվիդենտ տալ այդ երկրին։ Երկրները միմյանց հետ խոսում են, որ դյուրացնեն իրենց հարաբերությունները, բայց չեն թողնի, որ իրենց ազգային ինքնիշխանությունը խախտվի, ուրիշները մտնեն իրենց տարածքի մեջ, և դա լինի իրենցը։ Եթե Հայաստանն ուզենար, որ նման բան պատահեր, նման գին չէր վճարի»։

Исламская Республика Иран поддерживает открытие каналов связи под суверенитетом Армении. И это должно касаться всех стран региона.
Как передает Арменпресс, об этом в интервью радиостанции "Азатутюн" ("Свобода") заявил Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
На вопрос: «Одним из требований Баку к Армении является так называемый "Зангезурский коридор". Алиев утверждает, что Азербайджан должен иметь сообщение с Нахичеваном через Сюник, но без таможенного и пограничного контроля. Какова позиция Ирана по этому вопросу?», посол ответил:
"Решение относительно требований, предъявленных Азербайджаном, принимает Армения, но наша позиция по этому вопросу такова: мы за, мы не против разблокирования границы. Вы соседи с Азербайджаном и Турцией, вы не можете враждовать вечно, и однажды вы решите с ними эти вопросы. И естественно, как только отношения будут урегулированы, границы откроются. Мы за открытие каналов связи — под суверенитетом Армении. И это должно касаться всех стран региона. У нас теперь есть граница с Нахичеваном, и мы можем соединиться с Ереваном и из Джульфы, по железной дороге, и по дороге от Шатахти до Ерасха. Маршрут будет значительно короче. Другими словами, от Мегри до Еревана примерно 6 часов, а от Шатахти до Ерасха и Еревана, вероятно, даже меньше часа. Другими словами, если дорога откроется, ею будут пользоваться все. Это касается не только направления восток-запад, но и север-юг. Но разблокировка должна включить все из них в рамки национального суверенитета стран. Никто не позволяет несоблюдение своих законов на своей территории, это противоречит международному праву, и здесь не должно быть никаких дивидендов. И  выгода должна касаться всех.
Корреспондент радиостанции "Азатутюн" заметил, что Армения предлагает «Перекресток мира». Но Россия утверждает, что согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, участок Нахичеван-Сюник должен контролироваться российскими пограничниками. И сейчас уже есть сообщения о том, что эту функцию можно поручить какой-либо европейской или международной организации.
В ответ на вопрос «Какой из этих вариантов является наиболее приемлемым для Ирана?"  Мехди Собхани подтвердил:
«Мы только за, чтобы это было под территориальным суверенитетом Армении. В том соглашении, о котором вы упомянули, некоторые положения уже не существуют. Вы упомянули только часть этих договоренностей. Это соглашение, которое включало и другие вопросы. Среди этих вопросов были Карабах, связь между Карабахом и Арменией, а также связь Лачин-Шуши. Их сейчас не существует, чтобы мы могли на них сослаться». Сейчас на самом деле действующего документа в практическом плане не существует.
Он согласился с замечанием репортера о том, что Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года не работает. "Да, это уже не работает. И часть этих соглашений больше не существует. И остальных, конечно, не существует».
На змечание корреспондента "Можем ли мы сказать, что Иран выступает за то, чтобы Баку проходил в Нахичеван через Сюник? Мы знаем, что сейчас Баку обеспечивает эту связь через Иран. То есть, вы не видите в этом вопросе никакой проблемы, связанной с вашими интересами? Некоторые армянские политики утверждают, что это красная линия для Ирана",  дипломат пояснил:
«Наша красная линия будет тогда, когда будет нарушена наша граница с Арменией. Другими словами, если получится так, что мы не сможем иметь контактов с Арменией. Это и будет наша красная линия. Остальная часть деблокады должна находиться под суверенитетом Армении, в рамках территориальной целостности, при уважении законов Армении. Вы много говорите об этом вопросе, они что-то говорят, и вы так много говорите об этом вопросе, что начинаете сильно преувеличивать его. Они заняли ваше внимание одним предложением. Посмотрите, если страна хочет дивидендов от другой страны, готова ли она дать дивиденды этой стране? Страны разговаривают друг с другом, чтобы облегчить свои отношения, но они не допустят, чтобы их национальный суверенитет был нарушен, чтобы другие могли войти на их территорию и сделать ее своей. Если бы Армения хотела, чтобы что-то подобное произошло, она бы не заплатила такую ​​цену».