ԱՄՆ-ն Ինջիռլիքի ավիաբազայում մինչեւ 2024 թվականի վերջը ժամկետով աշխատանքների պարտավորագիր Է կնքել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը Թուրքիայի մի շարք ընկերությունների հետ կնքել Է մինչեւ 2024 թվականի վերջն Ինջիռլիքի ավիաբազայում (Ադանայի նահանգ, Թուրքիա) 95 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարի շինարարական աշխատանքների կատարման պարտավորագիր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը:
«Թուրքիայի ութ շինարարական ընկերությունների տրվել Է Թուրքիայում ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ավիաբազայում ռազմական ենթակառուցվածքի ընդհանուր նշանակության տարրերի կառուցման նախագծային եւ շինարարական աշխատանքների կատարման՝ 95 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ պարտավորագիր: Աշխատանքները կավարտվեն մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը»,- ասված Է պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Ինջիռլիքի ավիաբազայում ներկայում ծավալված Է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի 39-րդ ավիացիոն թեւը: Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ իր երկիրը կարող Է Ինջիռլիքի ավիաբազան փակել ԱՄՆ-ի համար, եթե Վաշինգտոնը որոշի պատժամիջոցներ սահմանել Անկարայի նկատմամբ ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերման պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США заключили контракт на работы на авиабазе Инджирлик на срок до конца 2024 года
Министерство обороны США заключило с рядом турецких компаний контракт на проведение строительных работ на авиабазе Инджирлик (провинция Адана, Турция) на срок до конца 2024 года и общую сумму $95 млн. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Пентагона.
"Восьми турецким строительным компаниям был выдан контракт общей стоимостью $95 млн на проведение проектировочных и строительных работ по строительству элементов общего назначения военной сопутствующей инфраструктуры на авиабазе Военно-воздушных сил США в Турции. Работы будут закончены к 31 декабря 2024 года", - говорится в сообщении Минобороны. С американской стороны одной из структур, подписывающих контракт, является 39-я финансовая эскадрилья, развернутая на авиабазе Инджирлик.
На авиабазе Инджирлик в настоящее время развернуто 39-е авиационное крыло ВВС США.
Президент Турции Тайип Эрдоган ранее заявлял, что его страна может закрыть авиабазу Инджирлик для США, если Вашингтон решится ввести санкции в отношении Анкары из-за приобретения российских зенитных ракетных систем С-400.