Ամերիկյան United Airlines-ը Airbus-ի 50 ինքնաթիռ կգնի շուրջ 7 մլրդ դոլար գումարով. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: United Airlines ամերիկյան ավիաընկերությունը զետեղել Է Airbus-ի՝ շուրջ 7 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի A321XLR մոդելի 50 ինքնաթիռների գնման պատվեր: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 3-ին այդ մասին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը,:
Նոր մեքենաները պետք Է փոխարինեն Boeing 757-200-ներին, որոնց թողարկումը դադարեցվել Է մոտավորապես 15 տարի առաջ: Ներկայում United Airlines-ն օգտագործում Է այդ մոդելի 75 մեքենա: Ենթադրվում Էր, որ դրանց փոխարինելու կգան Boeing 757-200 MAX-երը, բայց, քանի որ վերջինների շահագործումը ժամանակավորապես դադարեցված Է Եթովպիայում եւ Ինդոնեզիայում երկու ընդգրկուն աղետներից հետո, ավիագծերն ստիպված Էին նոր լուծում գտնել: Ընկերությունը Airbus A321XLR-ը համարել Է փոխարինում պահանջող մոդելներին առավել մոտ տարբերակը:
«Նոր Airbus A321XLR-ն իդեալական համարժեք փոխարինում Է հին, նվազ արդյունավետ թռչող ապարատների համար»,- մեջբերում Է գործակալությունը նրա ներկայացուցչի խոսքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

The American United Airlines said it will buy 50 of Airbus’s A321XLR jets with deliveries set to begin in 2024, a year after the plane’s planned debut. The deal is valued at 7,1 billion dollars.
According to Bloomberg, United plans to start replacing its Boeing 757-200 jets with the XLR, the jet closest to the U.S. manufacturer’s aging model, which went out of production about 15 years ago.
“The new Airbus A321XLR aircraft is an ideal one-for-one replacement for the older, less-efficient aircraft currently operating between some of the most vital cities in our intercontinental network,” Andrew Nocella, United’s chief commercial officer, said in astatementTuesday.