Ռոմանոս Պետրոսյանը բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ վարչական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը նոյեմբերի 19-ին բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան՝ բեկանելու ՀՀ վարչական դատարանի վճիռը: Այդ վճռով Վարչական դատարանը բավարարել էր Կոտայքի մարզպետի 2019 թ. ապրիլի 4-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի ղեկավար Վահագն Գևորգյանի հայցադիմումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ Կոտայքի մարզպետարանից:
2019 թ. ապրիլի 4-ի որոշման համաձայն` Աբովյան քաղաքի վարչական տարածքում գտնվող հողամասը օտարելու գործընթացներում հայտնաբերված խախտումներով Ռոմանոս Պետրոսյանը տուգանել էր Աբովյանի քաղաքապետին:
Ըստ մարզպետի`Վարչական դատարանի որոշումը չի բխում արդարադատության շահերից և դատարանը ընդհանրապես քննարկման առարկա չի դարձրել Աբովյան քաղաքի վարչական տարածքում գտնվող հողամասը օտարելու գործընթացի՝ ՀՀ օրենսդրության պահանջներին ակնառու անհամապատասխանությունը:
Բացի այդ, ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քրեական գործ է հարուցվել և նախաքննություն է կատարվում Աբովյան համայնքի հողամասերի՝ աճուրդային կարգով օտարման գործընթացում տեղ գտած իրավախախտումների վերաբերյալ:

Романос Петросян подал апелляцию в Апелляционный административный суд
Губернатор Котайка Романос Петросян 19 ноября подал апелляцию в Апелляционный суд РА об отмене решения Административного суда РА. Этим решением административный суд удовлетворил иск главы общины Абовян Котайкской области Ваагна Геворкяна с требованием признать решение от 4 апреля 2019 года недействительным. Об этом «Арменпресс» сообщили в администрации Котайка.
Согласно решению от 4 апреля 2019 года, Романос Петросян оштрафовал мэра Абовяна за нарушения, выявленные в процессе отчуждения земельного участка, находящегося на административной территории города Абовян.
По словам губернатора, решение Административного суда не отвечает интересам правосудия, и суд в целом не обсудил явного несоблюдения требований законодательства РА в процессе отчуждения земли, расположенной в административном районе города Абовян.
Кроме того, в Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело и ведется предварительное следствие по правонарушениям, имевшим место в процессе отчуждения земельных участков общины Абовян в аукционном порядке.