ՀՀ կառավարությունը Մադրիդյան սկզբունքների պարամետրերի պարզաբանման կարիք է տեսնում. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը Մադրիդյան սկզբունքները բանակցային գործընթացի հիմք ընդունել-չընդունելու համար կարևորում է սկզբունքների պարամետրերի պարզաբանումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
«Քանի դեռ Մադրիդյան սկզբունքների բոլոր պարամետրերը մեզ համար թափանցիկ չեն, մեզ համար դժվար է ասել՝ մենք դա ընդունում ենք որպես բանակցային գործընթացի հիմք, թե չենք ընդունում: Մադրիդյան սկզբունքներն, ըստ էության, հարցի լուծման ճանապարհն են: Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ այդ ճանապարհը մեզ ինչ հնարավոր տեղեր կարող է հասցնել, որպեսզի նախապես իմանանք, թե այդ ճանապարհով գնում ենք, թե ոչ»,-ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ պետք է պարզել, թե Մադրիդյան սկզբունքները որտեղ են տանում, հասկանալ, որ այսինչ իրավիճակն է ու գնալ առաջ: Վարչապետը նշեց՝ երբ պարզվի, որ տարբեր կողմեր տարբեր ճանապարհներով են ուզում գնալ, նշանակում է, որ Մադրիդյան սկզբունքների մեջ խնդիր կա, ինչ-որ մեկն ինչ-որ մեկին խաբում է: «Իսկ մենք չենք ուզում բանակցային գործընթացում և ընդհանրապես հարաբերություններում որևէ մեկին խաբել»,-ասաց վարչապետը:

Armenian government sees need for clarification of parameters of Madrid Principles – PM
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. For the Armenian government the clarification of the parameters of the Madrid Principles is important in order to accept or not accept these Principles as a base for the negotiation process of the NK conflict settlement, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a Q&A session in the Parliament, in response to the question of MP Arman Babajanyan.
“As long as all parameters of the Madrid Principles are not transparent for us, it’s difficult for us to say whether we accept it as a base for the negotiation process or not. In fact, the Madrid Principles are the way for the solution of the issue. But we want to understand what possible places this path can lead us to so that we can know in advance whether to move on this path or not”, the PM said, adding that they need to understand where these Principles will lead to.
Pashinyan stated that when it turns out that different sides want to move on various paths, it means there is a problem in the Madrid Principles, someone cheats the other one. “But we do not want to deceive anyone in the negotiation process and relations in general”, he said.