Պաշտպանները միջնորդել են գրավի դիմաց ազատել Ռոբերտ Քոչարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում նոյեմբերի 5-ին շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Քոչարյանի պաշտպանները իրենց պաշտպանյալի խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդություն ներկայացրին:
Միջնորդությանը առարկեցին մեղադրանքի կողմը և տուժողների ներկայացուցիչները:
Հոկտեմբերի 15-ին նիստըհետաձգվել էրՌոբերտ Քոչարյանի բացակայության պատճառով, որը վիրահատությունից հետո չէր ներկայացել նիստին։ Հայաստանի երկրորդ նախագահըհունիսի 25-իցկալանքի տակ է:
2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նրանք այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Адвокаты ходатайствовали об освобождении Роберта Кочаряна под залог
В Шенгавитском суде общей юрисдикции г. Еревана 5 ноября продолжается судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других. Как сообщает «Арменпресс», адвокаты Кочаряна представили ходатайство о замене ареста в качестве меры пресечения в отношении их подзащитного под залог.
Ходатайству возражали сторона обвинения и представители потерпевших.
15 октября заседание было отложено из-за отсутствия Роберта Кочаряна, который после перенесенной операции не присутствовал на заседании.
По уголовному делу о событиях 1 - 2 марта 2008 года второму президенту РА Роберту Кочаряну, экс-министру обороны РА Микаелу Арутюняну и бывшему заместителю начальника Генштаба ВС РА Юрию Хачатурову за свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.