Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի վարչապետին՝ Ազգային տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Բաբիշին՝ երկրի Ազգային տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
ջերմորեն շնորհավորում եմ Չեխիայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Պետականության օրվա առթիվ՝ մաղթելով բարեկեցություն և առաջընթաց բարեկամ չեխ ժողովրդին։
Այս տարի հոբելյանական է Ձեր երկրի համար, որը նշում է ժողովրդավարական ճանապարհով պետականության կերտման 30-ամյակը։ Երեք տասնամյակ առաջ Չեխիայում մեկնարկած խաղաղ վերափոխման ալիքն իր արձագանքը գտավ սահմաններից դուրս՝ սկիզբ դնելով խաղաղ ժողովրդավարական այն փոփոխություններին, որ կոչում ենք «թավշյա հեղափոխություն»։ Հայաստանում ևս դավանում ենք այդ արժեքները, ինչն արտահայտվեց մեր երկրում մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ:
Ջերմությամբ եմ հիշում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում Ձեզ հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը: Ուրախ էի ստանալ Չեխիա այցելելու Ձեր հրավերը, ինչը լավ հնարավորություն կընձեռի քննարկելու մեր երկրների միջև բարեկամական գործընկերության հեռանկարները, այդ թվում նաև՝ Եվրոպական միության Արևելյան գործընկերության շրջանակներում»:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory letter on October 28 to Prime Minister of the Czech Republic Andrej Babiš on the country’s National Day, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
I warmly congratulate you on the national day of the Czech Republic – the Day of Statehood, wishing welfare and progress to the good Czech people.
2019 is a jubilee year for your country which celebrates the 30th anniversary of the creation of a statehood in a democratic way. The wave of peaceful transformation that launched in the Czech Republic three decades ago found its reflection outside its borders, putting a beginning to those peaceful democratic changes which we call a “velvet revolution”. We also adhere to these values in Armenia which was reflected in our country with the peaceful, velvet revolution one year ago.
I warmly remember our productive meeting on the sidelines of the UN General Assembly. I was delighted to receive your invitation to visit the Czech Republic which will give a good opportunity to discuss the prospects of friendly partnership between our countries, including within the frames of the EU’s Eastern Partnership”.