Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի վարչապետին՝ Ազգային տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Բաբիշին՝ երկրի Ազգային տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
ջերմորեն շնորհավորում եմ Չեխիայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Պետականության օրվա առթիվ՝ մաղթելով բարեկեցություն և առաջընթաց բարեկամ չեխ ժողովրդին։
Այս տարի հոբելյանական է Ձեր երկրի համար, որը նշում է ժողովրդավարական ճանապարհով պետականության կերտման 30-ամյակը։ Երեք տասնամյակ առաջ Չեխիայում մեկնարկած խաղաղ վերափոխման ալիքն իր արձագանքը գտավ սահմաններից դուրս՝ սկիզբ դնելով խաղաղ ժողովրդավարական այն փոփոխություններին, որ կոչում ենք «թավշյա հեղափոխություն»։ Հայաստանում ևս դավանում ենք այդ արժեքները, ինչն արտահայտվեց մեր երկրում մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ:
Ջերմությամբ եմ հիշում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում Ձեզ հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը: Ուրախ էի ստանալ Չեխիա այցելելու Ձեր հրավերը, ինչը լավ հնարավորություն կընձեռի քննարկելու մեր երկրների միջև բարեկամական գործընկերության հեռանկարները, այդ թվում նաև՝ Եվրոպական միության Արևելյան գործընկերության շրջանակներում»:

Премьер-министр поздравил премьер-министра Чехии по случаю Национального праздника страны
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Чешской Республики Андрею Бабишу по случаю Национального праздника страны. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится:
Сердечно поздравляю Вас с национальным праздником Чешской Республики - Днем государственности. Желаю процветания и прогресса дружественному чешскому народу.
Этот год является юбилейным для Вашей страны, которая празднует 30-летие созданной демократическим путем государственности. Волна мирных реформ, начавшаяся в Чешской Республике три десятилетия назад, нашла отклик за рубежом, став началом мирных демократических изменений, которые мы называем “бархатной революцией”. В Армении мы также придерживаемся этих ценностей, о чем свидетельствует ненасильственная бархатная революция, которая произошла в нашей стране год назад.
Я с теплотой помню нашу эффективную встречу с Вами на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Я был рад получить Ваше приглашение посетить Чешскую Республику, что станет хорошей возможностью обсудить перспективы дружественного партнерства между нашими странами, в том числе в рамках Восточного партнерства Европейского союза”.