Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ԱԶԲ Հայաստանի մշտական առաքելության տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատիին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) պատվիրակությանը՝ Հայաստանի մշտական առաքելության տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատիի գլխավորությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պաոլո Սպանտիգատին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար և շեշտելով Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցության կարևորությունը, անդրադարձել է ԱԶԲ-ի կողմից իրականացվող տարածաշրջանային աջակցության բազմաոլորտ ծրագրերին։ Նա կարևորել է ՀՀ կառավարության դերը պետություն-մասնավոր գործընկերության հատվածում և նշել․ «Մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել այն առաջնային ուղղությունները, որոնց մասով կարող ենք մաքսիմալացնել մեր ներուժային աջակցությունը և ակնկալում ենք կառավարության հետ փոխադարձ համագործակցության միջոցով թիրախավորել առաջնահերթությունները և ֆինանսավորման հիմնական հնարավոր ուղղությունները»։
Նախարարն իր խոսքում նշել է․ «ԱԶԲ-ն՝ որպես խոշոր ֆինանսական հաստատություներից մեկը, աջակցում է կառավարության ծրագրերի իրականացմանը և ներկայում առավելապես ներգրավված է ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման հարցում։ Այս համատեքստում նաև կարևոր է շարունակել քննարկումները մասնավոր հատածի ֆինանսավորման հնարավորությունների ձևավորման ուղղությամբ»։ Նախարարը նշել է, որ մասնավոր հատվածի հանդեպ բանկի հետաքրքրության մեծացումը թույլ կտա վեր հանել երկրում ինստիտուցիոնալ զարգացման, բաժնետիրական ընկերությունների օրենսդրական կարգավորման հետ կապված խնդիրները՝ ֆինանսական աջակցության երաշխիքների և ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից։ Նա կարևորել է նաև երկրում կապիտալի շուկայի, հանրային ներդրումների կառավարման համակարգի և ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են գործընկերության ռազմավարության մշակման հիմնական ուղղություններին, ՀՀ կառավարությանը պետություն-մասնավոր գործընկերություն հատվածում աջակցության շարունակականության ապահովմանը, հանրային կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, ԱԶԲ պլանավորված քաղաքային կայուն զարգացման ծրագրի տնտեսական բաղադրիչի պատշաճ ապահովման երաշխիքի կարողությունների զարգացմանը, ՓՄՁ-ներին ԱԶԲ աջակցության ընդլայնման հնարավորություններին, գործարար միջավայրը բարելավելու համար տեխնիկական աջակցությանը և մի շարք այլ հարցերի:
Նախարարը ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարարության առաջնահերթությունները և շեշտել ԱԶԲ-ի հետագա աջակցության և փոխադարձ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը։
Ասիական Զարգացման Բանկը նպատակ ունի նվազեցնելու աղքատությունը Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ ներառական տնտեսական աճի, բնապահպանական կայուն աճի, ինչպես նաև տարածաշրջանային ինտեգրման միջոցով: ԱԶԲ-ի աջակցության հիմնական գործիքներն են` քաղաքականությունների մշակման շուրջ տարվող երկխոսությունները, վարկավորումը, կապիտալ միջոցների ներդրումները, երաշխիքները, դրամաշնորհները և տեխնիկական աջակցությունը:

Тигран Хачатрян принял директора Постоянной миссии АБР в Армении Паоло Спантигати
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян принял делегацию Азиатского банка развития (АБР) во главе с директором Постоянной миссии в Армении Паоло Спантигати. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Паоло Спантигати, поблагодарив за прием и подчеркнув важное значение сотрудничества с Министерством экономики, коснулся многоотраслевых программ регионального содействия, осуществляемых АБР. Он отметил роль правительства Армении в секторе государственно-частного партнерства и отметил: “Мы продолжаем изучать те приоритетные направления, по части которых мы можем максимизировать наше потенциальное содействие и надеемся посредством взаимного сотрудничества с правительством выделить приоритеты и основные возможные направления финансирования”.
В своей речи министр отметил: “АБР, как одно из крупных финансовых учреждений, содействует реализации программ правительства и в настоящее время он преимущественно вовлечен в реализацию инфраструктурных программ. В этом контексте также важно продолжить обсуждения по формированию возможностей финансирования частного сектора”. Министр отметил, что увеличение интереса банка к частному сектору позволит выявить проблемы, связанные с институциональным развитием в стране, законодательным регулированием акционерных обществ с точки зрения гарантий финансовой поддержки и привлечения инвестиций. Он также отметил и важность развития в стране рынка капитала, системы управления общественными инвестициями и институциональной системы.
В ходе встречи стороны обратились к основным направлениям разработки стратегии партнерства, обеспечению непрерывности содействия правительству Армении в секторе “государство - частное партнерство”, повышению эффективности общественного управления, развитию возможностей гарантии обеспечения экономического компонента запланированной программы стабильного городского развития АБР, возможностям расширения содействия АБР МСБ, технической поддержке для улучшения бизнес-среды и ряду других вопросов. Министр представил приоритеты Министерства экономики и подчеркнул важность дальнейшего содействия АБР и укрепления взаимного сотрудничества.
Азиатский банк развития нацелен на снижение нищеты в Азии и в Тихоокеанском регионе посредством инклюзивного экономического роста, устойчивого экологического роста, а также региональной интеграции. Основными инструментами содействия АБР являются диалоги вокруг разработки политики, кредитование, инвестиции капитальных средств, гарантии, гранты и техническое содействие.