Մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում նպատակն օլիմպիական ուղեգիր նվաճելն էր. Հակոբ Սերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում գլխավոր նպատակն օլիմպիական ուղեգիր նվաճելն էր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի մարմնամարզության տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը: Վերջինս շեշտեց` գոհ է Գերմանիայի Շտուտգարտ քաղաքում անցկացված աշխարհի առաջնության արդյունքներից:
«Առաջին օրն ամեն ինչ պլանավորվածի պես ընթացավ. նվաճեցինք օլիմպիական ուղեգիր: Մենք տարբեր սցենարով էինք գնում օլիմպիական ուղեգրի հետևից: Կարող էինք պայքարել և բազմամարտում, և առանձին գործիքների վրա: Արթուր Թովմասյանը կարող էր ոչ միայն մեդալակիր դառնալ, այլ նաև ոսկե մեդալ նվաճել, սակայն նրան խանգարեց ավելորդ քայլը, ինչը կարծում եմ նաև հոգեբանական խնդիր է»,- փաստեց գլխավոր մարզիչը:
Արթուր Թովմասյանի վատ մրցելույթը Սերոբյանը կապում է վնասվածքից առաջացած վախի հետ. «Տարիներ առաջ ստացած վնասվածքը կարծես մտահոգում է Թովմասյանին` միգուցե հոգեբանական աջակցության կարիք ունի»:
Եվս մեկ օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու հնարավորությունը հավաքականը չի օգտագործի: Մրցաշարերը, որոնք կանցկացվեն Բաքվում և Ավստրալիայում, Հայաստանի թիմը չի մասնակցի: Նոյեմբերի վերջին Գերմանիայի Կոտբուս քաղաքում կմասնակցի աշխարհի գավաթի այս տարվա վերջին փուլին, որից հետո էլ կորոշվի հետագա մրցաշարերին մասնակցությունը:
«Բաքու կգնանք միայն այն դեպքում, եթե միջազգային ֆեդերացիայից մեզ երաշխավորեն: Ավստրալիա գնալը նպատակահարմար չեմ գտնում, քանի որ երկար ճանապարհ պետք է անցնենք և 6 ժամային գոտի փոխենք, բացի դրանից, մեծ գումարների հետ է կապված: Միայն եթե Կոտբուսում հաղթենք, կփորձենք նաև մյուս մրցաշարերը` Ավստրալիայում և Կատարում: Այդ դեպքում հնարավոր կլինի նվաճել ևս մեկ ուղեգիր»,- ամփոփեց Սերոբյանը:

Цель Чемпионата мира по спортивной гимнастике - завоевать олимпийскую путевку: Акоп Серобян
Главная цель Чемпионата мира по спортивной гимнастике - завоевать олимпийскую путевку. Об этом в беседе с журналистами в пресс-центре Арменпресс сказал главный тренер мужской сборной Армении по гимнастике Акоп Серобян. Он подчеркнул, что доволен результатами прошедшего в Штутгарте Чемпионата мира.
“В первый день все шло как планировалось. Мы завоевали олимпийскую путевку. Мы шли за олимпийской путевкой по разным сценариям. Могли бороться и в многоборье, и на отдельных снарядах. Артур Товмасян мог стать медалистом не только, но и завоевать золотую медаль, однако ему помешал лишний шаг, что, думаю, является также и психологической проблемой”, - отметил главный тренер.
Плохое выступление Артура Товмасяна Серобян связывает со страхом, связанным с полученной травмой. “Травма, полученная несколько лет назад, кажется, беспокоит Товмасяна, возможно, он нуждается в психологической поддержке”.
Сборная не будет использовать возможность получения еще одной олимпийской путевки. В турнирах, которые пройдут в Баку и Австралии, команда Армении не примет участия. В конце ноября в немецком городе Котбус сборная примет участие в последнем этапе Кубка мира, после чего определится ее участие в дальнейших турнирах.
“Мы поедем в Баку только в случае гарантий от Международной федерации. Ехать в Австралию я не считаю целесообразным, так как предстоит долгий путь, смена шести часовых поясов, кроме того, это связано с большими суммами. Только если победим в Котбусе, попробуем и другие турниры в Австралии и Катаре. В этом случае можно будет завоевать еще одну путевку”, - подытожил Серобян.
Главный тренер сборной, возможно, в качестве арбитра будет приглашен на Олимпийские игры в Токио – 2020.