Ucom-ի աջակցությամբ կայացավ հոբելյանական 15-րդ ԴիջիԹեքը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերգելյան ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» կենտրոնում հոկտեմբերի 6-9 տեղի ունեցած 15-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը մեկ հարկի տակ հավաքեց ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 100 ընկերության ու տասնյակ հազարավոր այցելուների:
Մասնակիցների ցանկը բավականին մեծ է։ Հատկանշական է, որ այս տարի Դիջիթեքում ներկայացված էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության կոնսոլիդացված տաղավարը, որտեղ ներկայացված էին 9 ընկերություններ Իրանից։ Մասնակիցների ցանկում էր ցուցահանդեսի ավանդական պլատինե հովանավոր Ucom ընկերությունը, VOLO ընկերությունը, Վանաձորի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաների ներգրավմամբ ստեղծված նորաբաց ընկերությունը, որը գերմանական «Osensus» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղն է, այցելուներին մի շարք արժեքավոր նվերներ առաջարկած InOne ընկերությունն ու ոլորտի աչքի ընկնող այլ ներկայացուցիչներ։ Այս տարի շատ ակտիվ մասնակցություն ունեցավ նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որը մի շարք ինժեներական, ստարտափ ընկերությունների միավորեց իր տաղավարի ներքո։
ԴիջիԹեք 2019-ի առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ ցուցահանդեսը ՏՏ ոլորտի խոշորագույն միջոցառում համարվող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) հովանավոր էր եւ անցկացվում էր դրան զուգահեռ, ուստի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ)՝ որպես կազմակերպիչ, ջանք չխնայեց՝ ապահովելու ՏՏ համաշխարհային համաժողովի հյուրերի պարբերական այցելությունները ցուցահանդեսին։
Այցելուների թվում էր «VMware» ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին, «Infosys» ընկերության համահիմնադիր Նարայանա Մուրթին, ԱՄԷ «Mubadala» ներդրումային ընկերության ղեկավար կազմը, ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը եւ մի շարք այլ բարձրաստիճան հյուրեր։
Դիջիթեք այցելեց ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նախարարական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Բանգլադեշի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Բելիզի, Մալազիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Լիտվայի, Էստոնիայի և մի շարք այլ պետությունների համապատասխան ոլորտի նախարարները։ ԱՏՁՄ-ն համագործակցության վերաբերյալ տարաբնույթ հուշագրեր ստորագրեց Հնդկաստանի, Եթովպիայի եւ Աֆղանստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնցում հանդես եկավ կրթական տեխնոլոգիաների արտահանման առաջարկով։
ԴիջիԹեքն իրականացվում է արդեն 15-րդ տարին անընդմեջ ԱՏՁՄ-ի կողմից` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը, պաշտոնական գործընկեր՝ HackTech ընկերությունը, PR գործընկեր՝ P-Art ընկերությունը։

При поддержке Ucom состоялся 15-й юбилейный “Диджитек”
15-я ежегодная технологическая ярмарка “DigiTec”, проходившая с 6 по 9 октября в Ереванском Экспо Центре в Институте Мергеляна, собрала более 100 компаний ИКТ и десятки тысяч посетителей.
Как сообщает «Арменпресс», список участников довольно обширен. Примечательно, что в этом году в “Диджитеке” был представлен консолидированный павильон Исламской Республики Иран, на котором присутствовали 9 компаний из Ирана. Среди участников были традиционный платиновый спонсор Ucom, VOLO - компания недавно созданная в Ванадзоре, с участием инженерных лабораторий “Armat”, которая является дочерней компанией немецкой компании Osensus, InOne, компания, предлагавшая посетителям ценные подарки и другие видные представители отрасли.
Одной из особенностей “Диджитек 2019” было то, что выставка была спонсором Всемирного форума информационных технологий (WCIT 2019), считающегося крупнейшим мероприятием в сфере ИТ, и проводилась параллельно с ним, поэтому Союз предприятий передовых технологий, как организатор, не пожалел усилий для обеспечения регулярных посещений выставки гостей Всемирного форума ИТ.
Среди посетителей были исполнительный директор компании “VMware” Раджив Рамасвами, соучредитель компании “Infosys” Нараяна Мурти, руководящий состав инвестиционной компании “Mubadala” ОАЭ, главный уполномоченный аппарата премьер-министра РА по делам диаспоры Заре Синанян и ряд других высокопоставленных гостей.
“Диджитек” посетила и министерская делегация Всемирного форума ИТ (WCIT 2019), в составе которой были министры соответствующих сфер Бангладеш, Ирака, Бразилии, Белиза, Малайзии, Болгарии, Греции, Литвы, Эстонии и ряда других государств.
Союз предприятий передовых технологий подписал различные меморандумы о сотрудничестве с представителями Индии, Эфиопии и Афганистана, в которых выступил с предложением по экспорту образовательных технологий.
“Диджитек” проводится Союзом предприятий передовых технологий под высоким патронажем премьер-министра РА уже 15-й год подряд. Традиционным платиновым спонсором является компания Ucom, официальным партнером - компания HackTech, PR - партнером - компания P-Art.