«Դիջիթեք -2019»-ը մեկ հարկի տակ կընդունի մոտ 20 երկրի պատվիրակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան-էքսպո» կենտրոնում հոկտեմբերի 6-9-ը տեղի կունենա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի խոշորագույն միջոցառումը՝ հոբելյանական 15-րդ «Դիջիթեքը»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսին մասնակցելու են մոտ 120 տեղական և արտասահմանյան ընկերություններ:
Այս տարի «Դիջիթեք Էքսպո-2019» ցուցահանդեսը տեղի կունենա ՏՏ ոլորտի խոշորագույն միջոցառում համարվող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT-2019) զուգահեռ:
WCIT-ի մասնակիցները նաև հնարավորություն կունենան Մերգելյան ինստիտուտի տարածքում տեսնել հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունների արտադրանքը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ «Դիջիթեքն» այն ցուցահանդեսներից է, որոնց միջոցով Հայաստանը հնարավորություն ունի ամբողջ աշխարհին ներկայացնել իր բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունները:
«Ցուցահանդեսի շրջանակում լինելու է նախարարական կլոր սեղան, որին մասնակցելու են 20 երկրի նախարարների գլխավորությամբ պատվիրակություններ Իրաքից, Իրանից, Եգիպտոսից, ԱՄԷ-ից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Բանգլադեշից, Վրաստանից, Հունաստանից, Մալայզիայից, Լիտվայից, Էստոնիայից, Բրազիլիայից, Եթովպիայից և այլն: «Դիջիթեք»-ին մասնակցելու և տաղավարներ են ունենալու ստարտափները, ինչպես նաև ինժեներական և ռազմարդյունաբերական ընկերություններ»,- ասաց Արշակյանը:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցելու են մի շարք միջազգային ընկերություններ՝ Մալայզիայից, Իրանից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և այլն:
«Առաջին անգամ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ներկայանալու է նորաստեղծ ընկերություններով և ռազմարդյունաբերությամբ: Առաջին հարկում լինելու են նախարարության և ստարտափների հատվածը, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի մեծ տաղավարը»,- նշեց Վարդանյանը և հավելեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերություններից միջազգայինները կազմում են մոտ 10 տոկոսը:
Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն ընդգծեց, որ իրենք 2009 թվականից մասնակցում են «Դիջիթեք էքսպոին» և միշտ աջակցել են այս նախագծին:
«Ucom ընկերությունը Հայաստանում տեխնոլոգիական աշնան երկու ամենակարևոր իրադարձությունների՝ WCIT-2019-ի տեխնիկական և հոբելյանական DigiTec-2019-ի պլատինե հովանավորն է։ Այս երկու առիթներն անպայման պետք է օգտագործել միջազգային կառույցների և առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ գործակցությունը խթանելու, հայկական ՏՏ ոլորտի կարողությունները ներկայացնելու և օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու համար», - ասաց Եսայանը։
Հարցին, թե ինչ նորություններով են հանդես գալու՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրենը նշեց, որ նոր ծառայություններ են ներկայացվելու հանրությանը: «Այս տարի ներկայացնելու ենք fleet management համակարգը, որը թույլ կտա կորպորատիվ հաճախորդներին հետևել իրենց մեքենաներին, վառելիքի ծախսին և օպտիմալացնել իրենց ճանապարհային ծախսերը: Ներդնելու ենք նոր YouPay համակարգ, որն ամբողջությամբ վերազինված է և գրված է նոր բլոկչեյն տեխնոլոգիայի հիման վրա»,- ասաց Եսայանը և ավելացրեց, որ իրենց ցանցն ամբողջությամբ վերազինվել է և արդեն 4K հեռուստատեսության վերահեռարձակման հնարավորություն ունի:
Նրա խոսքով՝ իրենք արդեն սկսել են վերազինել քաղաքացիների տներում առկա սարքերը: Եսայանը տեղեկացրեց, որ առաջին փուլում կունենան միայն VOD ծառայությունը, քանի որ հեռուստատեսային կոնտենտը դեռևս ամբողջությամբ պատրաստ չէ 4K հեռուստատեսության վերահեռարձակման:
«ԴիջիԹեք-2019» ցուցահանդեսը հնարավորություն է ընձեռում մասնակցել բացառիկ միջոցառման. վերջին 10 տարում ցուցահանդեսի այցելուների քանակը հասել է ավելի քան 80 000-ի: Այս տարի ցուցահանդեսին կմասնակցի ավելի քան 120 տեղական և արտասահմանյան ընկերություն:
«ԴիջիԹեք-2019»-ի ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը, պաշտոնական գործընկեր՝ HackTech ընկերությունը, PR գործընկեր՝ P-Art ընկերությունը։

“Диджитек 2009” примет под одной крышей делегации около 20 стран
Под высоким патронатом премьер-министра РА в центре “Ереван – Экспо” Ереванского научно-исследовательского института математических машин с 6 по 9 октября состоится крупнейшее мероприятие в сфере информационных технологий - юбилейный 15-ый “Диджитек”.
Как передает Арменпресс, в выставке примут участие около 120 местных и зарубежных компаний.
В этом году выставка “Диджитек Экспо – 2019” пройдет параллельно Всемирному форуму информационных технологий (WCIT-2019).
Участники WCIT также получат возможность увидеть на территории Мергеляновского института продукцию армянских технологических компаний.
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян отметил, что “Диджитек” - одна из тех выставок, посредством которых Армения имеет возможность представить всему миру свои высокотехнологичные компании. “В рамках выставки состоится министерский круглый стол, в котором примут участие делегации из Ирака, Ирана, Египта, ОАЭ, Болгарии, Румынии, Казахстана, Узбекистана, Бангладеш, Грузии, Греции, Малайзии, Литвы, Эстонии, Бразилии, Эфиопии и др. В “Диджитек” примут участие и стартапы, а также инженерные и военно-промышленные компании”, - сказал Аршакян.
Исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Карен Варданян отметил, что в выставке примут участие ряд международных компаний из Малайзии, Ирана, Германии, России, США и других стран. Впервые Министерство высокотехнологичной промышленности представит новые компании и военную промышленность. На первом этаже будет сектор министерства и стартапов и большой павильон инженерной лаборатории “Армат”, - отметил Варданян и добавил, что из участвующих в выставке компаний международные составляют около 10%.
Соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян подчеркнул, что с 2009 года они участвуют в “Диджитек ЭКСПО” и всегда поддерживали этот проект. Компания Ucom является платиновым спонсором двух важнейших событий технологической осени в Армении - WCIT-2019 и юбилейного DigiTec-2019. “Эти два повода обязательно нужно использовать для стимулирования сотрудничества с международными структурами и ведущими технологическими компаниями, представления возможностей армянской ИТ - сферы и привлечения иностранных инвестиций”, - сказал Есаян.
На вопрос, с какими новостями они выступят, гендиректор Ucom отметил, что обществу будут представлены новые услуги. В этом году мы представим систему fleet management, которая позволит корпоративным клиентам следить за своими автомобилями, расходами на топливо и оптимизировать свои дорожные расходы. Мы внедрим новую систему YouPay, которая полностью переоснащена и создана на основе новой технологии блокчейн”, - сказал Есаян и добавил, что их сеть полностью переоснащена и уже имеет возможность ретрансляции 4K TV.
По его словам, они уже начали переоборудование устройств в домах граждан. Есаян сообщил, что на первом этапе у них будет только услуга VOD, поскольку телевизионный контент еще не полностью готов к ретрансляции 4K TV.
Выставка “Диджитек 2019” дает возможность принять участие в эксклюзивном мероприятии, за последние 10 лет число посетителей выставки достигло более 80 000 человек. В этом году в выставке примут участие более 120 местных и зарубежных компаний.
Традиционный платиновый спонсор “Диджитек 2019” - компания Ucom, официальный партнер-компания HackTech, PR-партнер - компания P-Art.