Նիկոլ Փաշինյանը և Ժան Քրեթեյնը քննարկել են հայ-կանադական կապերի զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, հանդիպել է Կանադայի նախկին վարչապետ Ժան Քրեթեյնի հետ, ով այս տարի ներկայացնում է Կանադայի պատվիրակությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի ընթացքում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ժան Քրեթեյնը, ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին, նշել է, որ ուրախ է տեսնել Հայաստանի վարչապետին, ով հետաքրքիր, անսովոր քաղաքական կարիերա ունի, և այժմ առաջնորդում է Հայաստանը ժողովրդավարության ճանապարհով։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Կանադան արդյունավետ երկկողմ հարաբերություններ ունեն, և Կանադան կարևորում է այդ կապերի շարունակական զարգացումը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպել Կանադայի պատվիրակության հետ և քննարկել երկկողմ գործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանում իրականացվող արմատական բարեփոխումներին, որոնք միտված են մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը և հզորացմանը։ Այս գործընթացում, վարչապետ Փաշինյանի խոսքով, միջազգային գործընկերների աջակցությունը համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների միջոցով նույնպես օգտակար կլինի։
Հանդիպմանը քննարկվել են տնտեսական, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների, նորարարությունների, կենսաթոշակային շուկայի ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՄԱԿ-ում Հայաստանի և Կանադայի մշտական ներկայացուցիչների մակարդակով շարունակել քննարկումները կոնկրետ ծրագրերի շուրջ։

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. On the sidelines of his working visit to the United States, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with former Canadian Prime Minister Jean Chretien at UN headquarters in New York, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
Mr. Chretien represents the Canadian delegation at the 74th session of the UN General Assembly.
Welcoming Nikol Pashinyan, Jean Chretien said he was happy to see the Armenian Prime Minister who has an exciting and extraordinary political career, and is now leading Armenia on its way to democracy. Jean Chretien noted that Armenia and Canada have forged effective bilateral relations, and Canada is keen to develop them ahead.
In turn, Nikol Pashinyan said he was pleased to meet with the Canadian delegation in attendance of the UN General Assembly’s 74th session and discuss issues of bilateral cooperation. The Prime Minister referred to the ongoing radical reforms in Armenia, which are aimed at strengthening democracy in our country. The support of international partners through joint programs and initiatives would be highly appreciated in this process.
The parties took the opportunity to discuss the prospects of economic cooperation in infrastructure, innovation and the pension market.
Agreement was reached at the level of Armenian and Canadian UN representatives to continue discussions on specific programs.