Ավարտվել է ռուսական Ս-400 համակարգերի երկրորդ խմբաքանակի մատակարարումը Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ ավարտվել է ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի երկրորդ խմբաքանակի մատակարարումը Թուրքիային:
Տեղեկատվության համաձայն՝ թուրք զինվորականները շարունակում են Ս-400-ների համար անհրաժեշտ ուսուցումը ստանալ:
Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև Ս-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի ձեռք բերման պայմանագիրը ստորագրվել է դեռևս 2017 թվականին: Առաջին խմբաքանակի մատակարարումը սկսվել էր հուլիսի 12-ին և ավարտվել՝ հուլիսի 25-ին: ԱՄՆ-ն ի սկզբանե պահանջում էր հրաժարվել գործարքից, սակայն դա տեղի չունեցավ: Այդ պատճառով Պենտագոնը՝ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, հեռացրել է Թուրքիային ամերիկյան նոր սերնդի Ֆ-35 կործանիչների ծրագրից:

Завершена поставка второй партии российских систем С-400 в Турцию
Министерство обороны Турции сообщило, что завершена поставка второй партии российских зенитно-ракетных систем С-400 в Турцию.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое информационное агентство “Анадолу”.
Согласно информации, турецкие военные продолжают получать необходимую подготовку для использования С-400.
Договор между Турцией и Россией о приобретении зенитно-ракетных систем С-400 был подписан еще в 2017 году. Поставки первой партии начались 12 июля и завершились 25. США изначально требовали от Турции отказаться от сделки, однако этого не произошло. Поэтому Пентагон, Министерство обороны США, удалили Турцию из программы американских истребителей F-35 нового поколения.