Ստեփանակերտ, Երևան, Գյումրի. սեպտեմբերի 1-13-ը հայտարարված են մանսուրյանական օրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիգրան Մանսուրյանի հոբելյանին նվիրված «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարը կազմակերպում է Երևանի քաղաքապետարանը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 1-13-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում տեղի կունենան մանսուրյանական օրեր:
Համերգաշարը մեկնարկելու է սեպտեմբերի 1-ին՝ Արցախում՝ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում: Այնտեղ կհնչի մաեստրոյի կինոերաժշտությունը՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի համար նոր գործիքավորմամբ:
Եվս երեք համերգ՝ սեպտեմբերի 4-ին, 5-ին և 6-ին, կկայանա Երևանում՝ ընդգրկելով Մանսուրյանի կամերային ստեղծագործությունները, կոնցերտները, բալետային ու կինոերաժշտությունը:
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը համերգաշարին ընդառաջ կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ «Մաեստրո Մանսուրյան-80» ծրագրի շրջանակում ստեղծագործությունները կմատուցվեն նոր գործիքավորմամբ ու մոտեցմամբ:
«Երաժշտությունը նորովի կներկայացնի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ: Համերգաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ին ժամը 20:00-ին՝ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում: Տեխնիկապես բավականին բարդ համերգ է լինելու, ինչին շատ երկար ենք պատրաստվել»,- ասաց Մարությանը և հավելեց, որ տեխնիկան արդեն իսկ ուղարկվել է Արցախ, որտեղ ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքներ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը վստահություն հայտնեց, որ մաեստրոն դեռ երկար տարիներ շարունակելու է զարմացնել իր հանդիսատեսին:
«Ծրագրին մաղթում եմ լավ ընթացք և կարծում եմ, որ այս համերգաշարն ամփոփելու ժամանակ կարձանագրենք, որ 2019 թվականի մշակութային կյանքում այս իրադարձությունը մեծ նշանակություն է ունեցել»,- նշեց Հարությունյանը:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Հայկ Մարությանին, Արայիկ Հարությունյանին այս համերգաշարն իրականացնելու համար:
«Այս միջոցառումների շարքը ներկայացնում է մեր իշխանությունների ուշադրությունը երաժշտության նկատմամբ»,- շեշտեց Մանսուրյանը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ իր համար երջանկություն է մաեստրոյի հետ աշխատել և խոսել երաժշտությունից:
«Կարող եմ ասել, որ աշխարհն ունի երկու Մանսուրյան՝ Հայաստանին ծանոթ և աշխարհին ծանոթ Մանսուրյան: Մեր երկրում նրան ավելի շատ ճանաչում են կինոերաժշտությամբ, իսկ արտասահմանում՝ դասական երաժշտությամբ»,- նշեց Սմբատյանը և կարևորեց այն փաստը, որ հայ հանդիսատեսը մանսուրյանական օրերի շնորհիվ ավելի մոտիկից կծանոթանա կոմպոզիտորի դասական երաժշտության հետ:
Երևանի քաղաքապետը նաև ներկայացրեց Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված մաեստրոյի դիմանկարով սահմանափակ քանակությամբ հուշամեդալներ, որոնք առաջինը շնորհվեցին Տիգրան Մանսուրյանին, Սերգեյ Սմբատյանին և Արայիկ Հարությունյանին:

С 1 по 13 сентября в Степанакерте, Ереване, Гюмри объявлены мансуряновские дни
Мэрия Еревана при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА организует цикл концертов “Маэстро Мансурян-80”, посвященных юбилею Тиграна Мансуряна.
Как передает Арменпресс, с 1 по 13 сентября в Армении пройдут мансуряновские дни.
Цикл концертов начнется с 1 сентября в Арцахе. Он состоится на площади Возрождения Степанакерта. Еще три концерта - 4, 5 и 6 сентября, состоятся в Ереване. Они включат камерные произведения Мансуряна, концерты, балеты и киномузыку.
Мэр Еревана Айк Марутян на пресс-конференции отметил, что в рамках программы “Маэстро Мансурян -80” произведения будут представлены в новой аранжировке.
“Музыку по-новому представит Государственный симфонический оркестр Армении во главе с дирижером Сергеем Смбатяном. Цикл концертов начнется с 1 сентября в Арцахе. Он состоится на площади Возрождения Степанакерта. Это будет технически довольно сложный концерт, к которому мы готовились очень долго”, - сказал Марутян и добавил, что техника уже отправлена в Арцах, там ведутся подготовительные работы.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян выразил уверенность, что маэстро еще долгие годы будет удивлять своего зрителя.
“Желаю программе всего хорошего и думаю, что во время подведения итогов этого цикла мы зафиксируем, что в культурной жизни 2019 года это событие имело большое значение”, - отметил Арутюнян.
Народный артист РА Тигран Мансурян выразил благодарность премьер-министру РА Николу Пашиняну, Айку Марутяну, Араику Арутюняну и за проведение этого концертного цикла.
“Это мероприятие показывает внимание наших властей к музыке”, - подчеркнул Мансурян.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что для него счастье работать с маэстро и говорить о музыке.
“Могу сказать, что в мире есть два Мансуряна – Мансурян, которого знают в Армении и Мансурян, которого знают в мире. В нашей стране его больше знают по киномузыке, а за рубежом по классической музыке”, - отметил Смбатян и подчеркнул важность того факта, что армянский зритель благодаря мансуряновским дням ближе познакомится с классической музыкой композитора.
Мэр Еревана также представил ограниченное количество памятных медалей с портретом Маэстро, посвященных 80-летию Мансуряна, первые из которых были вручены Тиграну Мансуряну, Сергею Смбатяну и Араику Арутюняну.