Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առիթով։
29 տարի է անցել այն օրից, երբ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը: Դա հայ ժողովրդի միասնական և հավաքական կամքի դրսևորումն էր, որով ազդարարվեց հայոց պետականության սկիզբը։
Ինքնիշխանության հաստատման այդ տարիների ամեն օրը մեզ համար եղել է հանրային համակեցության դժվարությունների, ներքին ու արտաքին մարտահրավերների, հայտնի ու թաքուն փորձությունների անընդհատ շղթա, որը կարողացել ենք հաղթահարել դարձյալ միասնական կամքով ու նվիրումով:
Ղարաբաղյան գոյամարտը, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմը, 2018 թվականի ապրիլ-մայիսի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ հայ ժողովուրդն անհաղթահարելի և անհնարին թվացող խնդիրները կարող է լուծել՝ ապավինելով բացառապես սեփական ներուժին, հավաքական կամքին ու զարգանալու անխախտ հավատին։
Վստահ եմ, որ հայ ժողովուրդն այլևս երբեք թույլ չի տա պետականության, ինքնիշխանության ու իրավունքի կորուստ: Երկիր մոլորակի վրա Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի գոյի հավիտյան՝ բարձր ծածանելով մեր ոգին ու հպարտությունը, մեր ազատությունն ու ինքնիշխանությունը խորհրդանշող եռագույնը:

Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня принятия Декларации о независимости
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня принятия Декларации о независимости Армении.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в сообщении, в частности, говорится.
«Дорогие соотечественники, поздравляю всех нас с принятием Декларации независимости Армении.
29 лет прошло с того дня, когда Верховныйсоветом принял Декларацию независимости Армении.Это было проявлением единой,собирательной воли армянского народа, которым было провозглашено начало армянской государственности.
Каждый день этих лет утверждения суверенитета был для нас беспрерывной цепью трудностей общественного сосуществования, внутренних и внешних вызовов, явных и скрытых испытаний, которые нам удалось преодолеть —благодарявсе той же единой воле и преданности.
Карабахская война, Апрельская война 2016 года, события апреля-мая 2018 года показали, что армянский народ может решать непреодолимые и, казалось бы, невозможные проблемы— полагаясь исключительно на собственный потенциал, собирательную волю и непоколебимую веру в развитие.
Уверен, что армянский народболее никогда впредь не допустит потери государственности, суверенитета и права.На планете Земля Республика Армения должна существовать вечно— высоко развеваятриколор, символизирующий наш дух и гордость, нашу свободу и суверенитет.