Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առիթով։
29 տարի է անցել այն օրից, երբ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը: Դա հայ ժողովրդի միասնական և հավաքական կամքի դրսևորումն էր, որով ազդարարվեց հայոց պետականության սկիզբը։
Ինքնիշխանության հաստատման այդ տարիների ամեն օրը մեզ համար եղել է հանրային համակեցության դժվարությունների, ներքին ու արտաքին մարտահրավերների, հայտնի ու թաքուն փորձությունների անընդհատ շղթա, որը կարողացել ենք հաղթահարել դարձյալ միասնական կամքով ու նվիրումով:
Ղարաբաղյան գոյամարտը, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմը, 2018 թվականի ապրիլ-մայիսի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ հայ ժողովուրդն անհաղթահարելի և անհնարին թվացող խնդիրները կարող է լուծել՝ ապավինելով բացառապես սեփական ներուժին, հավաքական կամքին ու զարգանալու անխախտ հավատին։
Վստահ եմ, որ հայ ժողովուրդն այլևս երբեք թույլ չի տա պետականության, ինքնիշխանության ու իրավունքի կորուստ: Երկիր մոլորակի վրա Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի գոյի հավիտյան՝ բարձր ծածանելով մեր ոգին ու հպարտությունը, մեր ազատությունն ու ինքնիշխանությունը խորհրդանշող եռագույնը:

PM Pashinyan congratulates on anniversary of adoption of Independence Declaration
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan issued a congratulatory message on the anniversary of the adoption of Independence Declaration. As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia,
“Dear compatriots, I congratulate all of us on the occasion of the day of Independence Declaration adoption.
29 years have passed since the Supreme Council adopted the Independence Declaration. It was the manifestation of the united will of the Armenian people, which heralded the start of the Armenian statehood.
During these years of establishment of sovereignty every single day has been for us an uninterrupted chain of hardships of public coexistence, domestic and external, well known and hidden challenges, which again we were able to overcome with united will.
Karabakh war, the April war of 2016, the developments of April-May 2018 showed that the problems that seem to be insurmountable can be solved relying exclusively on our own potential, united will and the strong belief of development.
I am confident that the Armenian people will never again tolerate loss of statehood, sovereignty and rights. Probably, the Republic of Armenia must live on Earth eternally, highly waving our spirit and pride, our freedom and the flag symbolizing our sovereignty.