Հայաստանը վերահաստատել է աջակցությունը Եգիպտոսին ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը օգոստոսի 21-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, երկու երկրների արտգործնախարարները կարևորեցին քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշեցին, որ երկու երկրների միջև առկա է արդյունավետ համագործակցություն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի աջակցությունը Եգիպտոսին ԵԱՏՄ-Եգիպտոս ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների առնչությամբ:

Армения подтвердила поддержку Египта в вопросе соглашения о свободной торговле с ЕАЭС
21 августа министр иностранных дел Республики Армения ЗограбМнацаканян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Египта СамехомШукри, в ходе которого стороны обсудили вопросы, касающиеся двусторонней повестки дня.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел РА, министры иностранных дел двух стран подчеркнули важность активизации политического диалога, взаимных визитов навысоком уровне и регулярных консультаций между двумя внешнеполитическими ведомствами в контексте развития двусторонних отношений.
Собеседники с удовлетворением отметили, что между двумя странами существует эффективное сотрудничество как на двусторонней, так и многосторонней платформах.Министр иностранных дел Армении подтвердил поддержку Арменией Египта в связи с переговорами по соглашению о свободной торговле между ЕАЭС и Египтом.