Հայաստանը դատապարտում է մարդկային զոհերի հանգեցնող Ադրբեջանի սադրանքները. հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ.
«Ադրբեջանի զինված ուժերը հուլիսի 27-ին և 28-ին ՀՀ պետական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում դիպուկահարների ներգրավմամբ իրականացրել են սադրիչ գործողություններ, որոնց հետևանքով սպանվել է ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայող Արման Բուլղադարյանը և վիրավորվել է ևս երկու զինծառայող:
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի միտումնավոր և սադրիչ խախտումները հակասում են հրադադարի պահպանման և ամրապնդման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին, որոնք վերջին շրջանում արձանագրվել են նաև երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով այս տարվա մարտի 29-ին տեղի ունեցած Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում: Դրանք անտեսում են նաև արտաքին գործերի նախարարների հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ընդունած հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվում խստորեն պահպանել հրադադարը հարգելու հանձնառությունը և ձեռնպահ մնալ շփման գծում և պետական սահմանում դիպուկահարների օգտագործմամբ սադրիչ գործողություններից:
Խստորեն դատապարտում ենք մարդկային զոհերի հանգեցնող այս սադրանքները, որոնք ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված վստահության և անվտանգության միջոցառումների իրականացման մերժմամբ: Այս գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»:

Армения осуждает провокации Азербайджана, приводящие к человеческим жертвам
Пресс-секретарь МИД Армении в связи с нарушениями Азербайджаном режима прекращения огня распространила заявление. Арменпресс представляет его полностью.
“Вооруженные силы Азербайджана 27 и 28 июля на северо-восточном участке государственной границы Армении осуществили провокационные действия с участием снайперов, в результате которых был убит военнослужащий ВС Армении АрманБулгадарян и ранены двое военнослужащих.
Преднамеренные и провокационные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана противоречат взятым на себя обязательствам по сохранению и укреплению режима прекращения огня, которые были зафиксированы в последнее время на уровне глав двух стран в ходе саммита в Вене 29 марта этого года.
Они игнорируют также принятое 20 июня в Вашингтоне заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам встречи министров иностранных дел, в котором содержится призыв строго соблюдать обязательства по соблюдению режима прекращения огня и воздерживаться от провокационных действий с использованием снайперов на линии соприкосновения и на государственной границе.
Мы строго осуждаем эти провокации, приводящие к человеческим жертвам, сопровождающиеся отказом Азербайджана в осуществлении мер доверия и безопасности, направленных на сохранение и укрепление режима прекращения огня. Эти действия создают опасность роста напряженности, вся ответственность за которую ложится на азербайджанскую сторону”.