Հոլանդիայի հինգ քաղաք է հավակնում «Եվրատեսիլ-2020»-ի անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլանդիայի հինգ քաղաքներ կմասնակցեն «Եվրատեսիլ-2020» երգի մրցույթի անցկացման պայքարին: Ինչպես հուլիսի 11-ին հաղորդել Է Նիդեռլանդների հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան, որը պատասխանատու Է միջոցառման կազմակերպման համար, պաշտոնական հայտեր են տվել Ռոտերդամը, Ուտրեխտը, Հերտոգենբոսը, Առնեմը եւ Մաաստրիխտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մրցույթի անցկացման վայրի մասին որոշումը կընդունվի հաջորդ ամսին առաջարկությունների մանրամասն ուսումնասիրումից եւ առավել հեռանկարային հարթակներ այցելությունից հետո:
Ռոտերդամն այս պահին ֆավորտին Է այն բանից հետո, երբ Հարավային Հոլանդիայի նահանգը խոստացել Է 1 միլիոն երվո տրամադրել միջոցառմանը քաղաքը հաղթելու դեպքում: Նիդեռլանդների կառավարությունն արդեն հայտարարել Է, որ մտադիր չԷ հովանավորել մրցույթի անցկացումը: Ավելի վաղ չԷր բացառվում, որ «Եվրատեսիլ-2020»-ը կարող Է տեղի ունենալ Ամստերդամում, սակայն մեկ շաբաթ առաջ քաղաքի իշխանությունները հայտարարել են, որ մտադիր չեն ընդունել մրցույթն այն պատճառով, որ բոլոր համապատասխան հարթակներն զբաղված կլինեն միջոցառման անցկացման ժամանակ
: Նիդեռլանդներն առաջին «Եվրատեսիլի» յոթ մասնակից երկրներից մեկն Է, որը կայացել Է 1956 թվականին: Վերջին անգամ երկիրը մրցույթն իր մոտ ընդունել Է 1975 թվականին: 2020 թվականին միջոցառման անցկացաման իրավունքը Նիդեռլանդներն ստացել Է այն բանից հետո, երբ երկրի ներկայացուցիչ Դունկան Լոուրենսն Arcade երգով այս տարի շահեց մրցույթը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пять голландских городов претендуют на проведение "Евровидения-2020"
Пять голландских городов примут участие в борьбе за проведение песенного конкурса "Евровидение-2020". Как сообщила в четверг Нидерландская телерадиовещательная корпорация (НТК), которая отвечает за организацию мероприятия, официальные заявки подали Роттердам, Утрехт, Хертогенбос, Арнем и Маастрихт.
Решение о месте проведения конкурса будет принято в следующем месяце после детального изучения предложений и посещения наиболее перспективных площадок, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Роттердам на данный момент является фаворитом, после того как провинция Южная Голландия пообещала выделить €1 млнна мероприятие в случае победы города. Правительство Нидерландов уже заявило о том, что не намерено спонсировать проведение конкурса.
Ранее не исключалось, что "Евровидение-2020" может пройти в Амстердаме, однако неделю назад власти города заявили, что не намерены принимать конкурс из-за того, что все подходящие площадки будут заняты на время проведения мероприятия.
Нидерланды - одна из семи стран - участниц первого "Евровидения", состоявшегося в 1956 году. Последний раз страна принимала у себя конкурс в 1975 году. Право на проведение мероприятия в 2020 году Нидерланды получили после того, как представитель страны Дункан Лоуренс с песней Arcade выиграл конкурс в этом году.