Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցերով կմեկնի Վիետնամ և Սինգապուր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ հուլիսի 4-6-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի ընթացքում տեղի է ունենալու Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Վիետնամի վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքի հետ:
Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Վիետնամի վարչապետի անունից ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընթրիք: Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թի Քիմ Նգանի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Վիետնամի անկախության և ազատության համար զոհված հերոսների հուշահամալիր, ինչպես նաև Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի-Մինի դամբարան: ՀՀ կառավարության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև ՎՍՀ առևտրի պալատի ղեկավարության և վիետնամցի գործարարների հետ, կայցելի Վիետնամում Հայաստանի դեսպանություն, որտեղ կհանդիպի «Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» հասարակական կազմակերպության անդամների հետ:
Հուլիսի 7-9-ին էլ Սինգապուրի վարչապետ Լի Սիեն Լոնգի հրավերով Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այց կկատարի Սինգապուրի Հանրապետություն:
Այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը հանդիպումներ կունենա Սինգապուրի բարձրագույն ղեկավարության՝ Սինգապուրի նախագահ Հալիմա Յակոբի, Սինգապուրի վարչապետ Լի Շին Լունգի, Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակ Թան Չուան-Ջինի հետ: Նախատեսվում է երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Սինգապուրում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցի, որտեղ կհանդիպի Սինգապուրում և հարևան երկրներում գործող հայ համայնքների ներկայացուցիչներին: Նախատեսվում են նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումները Սինգապուրի գործարար շրջանակների հետ:

Armenian PM to depart for Vietnam and Singapore on official visits
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan together with wife Anna Hakobyan will depart for Vietnam on an official visit on July 4-6, the PM’s Office told Armenpress.
During the visit the Armenian PM will meet with Prime Minister of Vietnam Nguyễn Xuân Phúc. Thereafter, the two PMs will hold a joint press conference summing up the results of their talks. Official dinner will be served on behalf of the PM of Vietnam in honor of Pashinyan and his wife.
Nikol Pashinyan will also meet with Speaker of Parliament of Vietnam Nguyễn Thị Kim Ngân.
The Armenian PM will visit the Memorial of Heroes fallen for the independence and freedom of Vietnam, as well as the Mausoleumof founder of the Socialist Republic of Vietnam Ho ChiMinh. Pashinyan will also meet with the leadership of the Chamber of Commerce and businessmen of Vietnam, will visit the Armenian Embassy where he will meet with the members of the Vietnam-Armenia friendship NGO.
At the invitation of Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong, Nikol Pashinyan will pay an official visit to Singapore on July 7-9.
During the visit the Armenian PM will meet with the top leadership of Singapore – President Halimah Yacob, Prime Minister Lee Hsien Loong, etc. Signing of bilateral cooperation documents is expected.
Pashinyan will visit the Armenian St.Gregory the Illuminator Church in Singapore where he will meet with the Armenian community representatives. The PM is also scheduled to meet with the business circles of Singapore.