Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցության և, մասնավորապես, Երևանում ս.թ. հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Տվյալ համատեքստում շոշափվել են նաև ԵԱՏՄ արտաքին կապերի ընդլայնման հետ կապված մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի մասին պայմանագրի ստորագրման հեռանկարները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին շնորհավորել է Եվրոպական երկրորդ խաղերը մեծ հաջողությամբ անցկացնելու կապակցությամբ և ուրախությամբ նշել այդ մրցումներում հայ մարզիկների հաջողությամբ մասնակցելու փաստը:
Վարչապետը նաև շնորհավորել է Բելառուսի ազգային տոնի կապակցությամբ և այդ առիթով լավագույն մաղթանքներ հղել բարեկամ բելառուս ժողովրդին:

Armenian PM holds telephone conversation with President of Belarus
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with President of Belarus Alexander Lukashenko, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
During the phone talk the two leaders discussed issues relating to the cooperation within the Eurasian Economic Union (EAEU) and the holding of the EAEU summit which will take place in Yerevan on October 1, 2019.
In this context they also touched upon a number of issues relating to the expansion of EAEU foreign ties, including the signing prospects of the EAEU-Singapore free trade deal.
The Armenian PM congratulated the President of Belarus on successfully holding the 2nd European Games in Minsk and praised the successful performance of the Armenian athletes at the Games.
Pashinyan also congratulated Lukashenko on the national day of Belarus and addressed his best wishes to the good people of Belarus on this occasion.