ՀՀ ՍԴ-ն Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումները կքննի օգստոսի 29-ին, իսկ Յուրի Խաչատուրովի գործի քննությունը մերժել է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քննել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և 2008 թվականին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ ու Երևանի կայազորի պետ Յուրի Խաչատուրովի դիմումները և ըստ դրանց կայացրել որոշումներ: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՍԴ մամուլի ծառայությունից:
«2019 թվականի հունիսի 21-ին՝ ժամը 10.00-ին, տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային նիստ, որում քննվել և նշված գործերով կայացվել են հետևյալ աշխատակարգային որոշումները.
- «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 35-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործն ընդունել քննության և գործի դատաքննությունը նշանակել 2019թ. օգոստոսի 29-ին, ժամը 10.00-ին:
- «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերն ընդունել քննության, միավորել և միավորված գործի դատաքննությունը նշանակել 2019թ. օգոստոսի 29-ին, ժամը 10.00-ին:
- «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի (նախկին խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործի քննությունը մերժել:
- «Յուրի Խաչատուրովի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի և 300-րդ հոդվածի (նախկին խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործի քննությունը մերժել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

КС Армении рассмотрит два заявления Кочаряна 29 августа, рассмотрение заявления Хачатурова отклонено
Состоялось рабочее заседание Конституционного суда, в ходе которого были рассмотрены заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КС, в ходе заседания были обсуждены и приняты решения по упомянутым делам:
1.принять на рассмотрение дело относительно решения вопроса соответствия Конституции 2 части 135 статьи и 35 статьи Уголовно-процессуального кодекса Армении на основании заявления Роберта Кочаряна и назначить судебный процесс дела на 10:00 часов 29 августа 2019 года.
2.принять на рассмотрение дела относительно решения вопроса соответствия Конституции 300.1 статьи УК Армении, на основе заявлений Роберта Кочаряна, объединить их и назначить судебный процесс объединенного дела на 10:00 часов 29 августа 2019 года.
3.отклонить рассмотрение дела относительно решения вопроса соответствия Конституции 300 статьи УК Армении (в прежней редакции), на основе заявления Роберта Кочаряна.
- отклонить рассмотрение дела относительно решения вопроса соответствия Конституции 300.1 статьи и 300 статьи УК Армении (в прежней редакции), на основе заявления Юрия Хачатурова.