ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը հուսով է, որ Ադրբեջանը հետ կկանգնի իր ռազմատենչ քաղաքականությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը կառուցողական գործընթաց է ակնկալում Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ հունիսի 20-ին նախատեսվող հանդիպումից:
«Ցավալի է, որ Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում կայուն չէ իրավիճակը: Դա հետևանք է Ադրբեջանի գործողությունների և ռազմատենչ հայտարարությունների: Իրավիճակի ապակայունացման պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը, բայց, հուսով եմ, որ ի վերջո Ադրբեջանը հետ կկանգնի և կփոխի իր դիրքորոշումը ու կգա կառուցողական դաշտ: Մենք ունենք մեր դիրքորոշումները և դրանք կշարունակենք պնդել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբինյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։ Հունվարին Փարիզում և ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպումներից հետո քննարկումներ էին ընթանում ԱԳ նախարարների միջև հաջորդ հանդիպումը երրորդ համանախագահ երկրում` ԱՄՆ-ում անցկացնելու մասին։

Председатель комиссии НС надеется, что Азербайджан отступит от своей воинственной политики
Председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним сношениям Рубен Рубинян ожидает конструктивного процесса от предстоящей 20 июня встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне.
“Прискорбно, что ситуация на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана не стабильна. Это следствие действий и воинственных заявлений Азербайджана. Ответственность за дестабилизацию ситуации несет азербайджанская сторона, но надеюсь, что, в конце концов, Азербайджан изменит свою позицию и придет в конструктивное поле. У нас есть свои позиции и мы продолжим их отстаивать”, - сказал Рубинян.
Министерство иностранных дел Армении сообщило, что 20 июня в Вашингтоне под эгидой сопредседательства Минской группы состоится очередная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана. После состоявшихся в январе в Париже и в апреле в Москве встреч проходили обсуждения о проведении следующей встречи министров иностранных дел в США в третьей стране-сопредседателе.