Նիկոլ Փաշինյանը և Նուրսուլթան Նազարբաևը կարևորել են տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը
ՆՈՒՐ-ՍՈՒԼԹԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 28-ին մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում հանդիպել է Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,ողջունելով Հայաստանի վարչապետին Ղազախստանի Հանրապետությունում` Նուրսուլթան Նազարբաևը նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շնորհակալություն, որ եկել եք մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական միության հոբելյանական գագաթնաժողովին: Ղազախստանի ու Հայաստանի միջև երբևէ որևէ խնդիր չի եղել, ունեցել ենք լավ հարաբերություններ: Հայկական սփյուռքը կամուրջ է հանդիսանում, այստեղ ապրող հայերը մեր քաղաքացիներն են՝ ղազախստանցիներ են: Նրանք միավորում են մեզ: Վերջին շրջանում մեր երկրների միջև առևտուրն աճել է, բայց վատ լոգիստիկայի պատճառով այն տուժում է: Մենք փոխանակելու բան ունենք. այն, ինչ դուք ունեք, մենք չունենք, ինչ մենք ունենք, դուք չունեք, այդ իսկ պատճառով այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել:
Դուք գիտեք, որ ես, խորը մտածելով, ընդունեցի այդ որոշումը: Երբ կհասնեք իմ փորձին և տարիքին, ավելի լավ կհասկանաք ինձ: Հունիսի 20-ին կլրանար իմ՝ Ղազախստանի ղեկավար լինելու երեսուն տարին: Այն ժամանակ դեռ Խորհրդային Միությունն էր: 1989 թվականին ես ընտրվեցի Ղազախստանի Կոմունիստական կուսակցության առաջին քարտուղար, իսկ մինչ այդ ես կառավարության ներկայացուցիչ էի: Այդ պատճառով շատ եմ աշխատել, շատ բան եմ տեսել, ողջ Ղազախստանն է ինձ ճանաչում, և անկախության վերջին տարիներին մենք շատ բան կարողացանք անել` փաստացիորեն բարձրացնել Ղազախստանի վարկը, երկիրը հայտնի դարձնել ամբողջ աշխարհին: Եվ ես համարեցի, որ եկել է ղեկավարի պաշտոնը հանգիստ փոխանցելու ժամանակը: Միևնույն ժամանակ, շարունակում եմ աշխատել: Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը 30 տարի ինձ հետ աշխատում է, ես նրան գիտեմ, շատ պատրաստված և կիրթ անձնավորություն է: Վստահ եմ, որ Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները կլինեն նույնքան լավ, ինչպես և մինչ այդ էին»:
Շնորհակալություն հայտնելով Նուրսուլթան Նազարբաևին ջերմ ընդունելության համար՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ Նուրսուլթան Աբիշի: Իհարկե, ուրախ եմ Ձեզ տեսնել և այցելել Ձեր երկիր, որի մայրաքաղաքը Դուք եք կառուցել: Դուք քաղաքական առաջնորդ եք, ով մի ամբողջ ժամանակաշրջան է խորհրդանշում: Դուք հիշատակեցիք, որ դեռևս խորհրդային տարիներին Ղազախստանի առաջնորդն էիք: Դուք առաջիններից էիք ղեկավարներից, ով ստորագրեց Բելովեժյան համաձայնագիրը, դրանից հետո Դուք մասնակցություն ունեցաք ԱՊՀ ստեղծման գործընթացին, ապա ակտիվ մասնակցություն եք ունեցել ՀԱՊԿ ստեղծման գործում: Հայաստանը հանդիսանում է ԱՊՀ անդամ և ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ: Բոլորին քաջ հայտնի է, որ Դուք առաջարկեցիք եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարը: Այս տարի լրանում է այդ իրադարձության 25-ամյակը և ԵԱՏՄ ստեղծման մասին պայմանագրի 5-ամյակը: Իհարկե, մենք մեծ հուզմունքով ենք հետևում իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունենում Ղազախստանում, և այն մեծ քաղաքական փոփոխություններին, որոնք Դուք նախաձեռնել եք:
Մենք համոզված ենք, որ այն, ինչ Դուք նախաձեռնել եք, արվում է ի շահ Ղազախստանի և ղազախ ժողովրդի: Իհարկե, Սահմանադրությամբ Դուք շարունակում եք մնալ ազգի առաջնորդը, և Անվտանգության խորհրդի նախագահը: Դուք կշարունակեք ակտիվ դերակատարում ունենալ ԵԱՏՄ-ում, և վաղը մենք այդ մասին համապատասխան որոշում կընդունենք: Ի սկզբանե ես պաշտպանում էի այդ գաղափարը, և վստահ եմ, որ Ղազախստանի նոր նախագահի հետ մենք կունենանք նույնպիսի ջերմ և կառուցողական հարաբերություններ: Այո, մեր երկրների միջև առկա են շատ լավ քաղաքական հարաբերություններ, ցավոք, տնտեսության ոլորտում բավական փոքր ծավալներ ունենք: Կարծում եմ, որ հիմա կա հնարավորություն այդ ուղղությամբ աշխատելու, քանի որ 21-րդ դարում ստեղծվում են նոր հնարավորություններ: Եվ կարևոր է, որ մենք, մեր երկրները, մեր ժողովուրդները և կառավարությունները քաղական կամք ունեն` զարգացնելու մեր հարաբերությունները, որովհետև մենք խորհրդային ժամանակներում կապված ենք եղել որպես ժողովուրդներ և Խորհրդային միության փլուզումից հետո փաստացի մասնակցել ենք հետխորհրդային տարածաշրջանում համատեղ բոլոր նախագծերին: Մենք շատ ջերմ, լավ հարաբերություններ ունենք, դրանում Ձեր անձնական ավանդը շատ մեծ է, և հուսով եմ ու վստահ եմ, որ այդ ոգին այսուհետ ևս կշարունակվի»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նուրսուլթան Նազարբաևը մտքեր են փոխանակել հայ-ղազախական հարաբերությունների շուրջ, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, կարևորել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը:

Никол Пашинян и Нурсултан Назарбаев  отметили важность регионального мира  и стабильности
Премьер-министр РА Никол Пашинян, находящийся в Казахстане с рабочим визитом, 28 мая в Нур-Султане встретился с первым президентом страны Нурсултаном Назарбаевым.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя премьер-министра Армении в Казахстане, Нурсултан Назарбаев отметил:
«Уважаемый Никола Воваевич, спасибо, что приехали для участия в юбилейном саммите Евразийского экономического союза.Между Казахстаном и Арменией никогда не было проблем, у нас были хорошие отношения.Армянская диаспора - это мост между нами, живущие здесь армяне – наши граждане, казахстанцы.Они объединяют нас.В последнее время торговля между нашими странами выросла, но из-за плохой логистики страдает.Нам есть чем обмениваться: то,что у вас есть, у нас нет, а то, что имеем мы, у вас нет. Так что нам нужно работать в этом направлении.
Вы знаете, я принял это решение после глубоких размышлений.Когда вы достигнете моего возраста и моего опыта, вы лучше поймете меня.20 июня исполнилось бы тридцать лет моего руководства в Казахстане.Тогда это был еще Советский Союз.В 1989 году меня избрали первым секретарем Коммунистической партии Казахстана, а до этого я был представителем правительства.
Вот почему я много работал. За последние годы независимости мы многое сделали для того, чтобы реально повысить рейтинг Казахстана, сделать страну известной всему миру.И я подумал, что пришло время спокойно передать руководство страной другому. Касым-Жомарт Токаев работает со мной 30 лет, я его знаю, он весьма компетентный и образованный человек.Я уверен, что отношения с Арменией такими же хорошими, как и ранее».
Выразив благодарность Нурсултану Назарбаеву за теплый прием, премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал:
«Спасибо, Нурсултан Абишевич.Конечно, я рад видеть вас и посетить вашу страну, столицу, которой построили Вы.Вы символизируете целую эпоху.Вы упомянули, что вы стали лидером Казахстана еще в советское время.Вы одним из первых советских руководителей подписали Беловежское соглашение, затем Вы приняли участие в процессе создания СНГ, затем активно участвовали в создании ОДКБ.
Армения является членом СНГ и ОДКБ.Всем известно, что идею евразийской интеграции предложили Вы.В этом году отмечается 25-я годовщина события и 5-я годовщина Договора ЕАЭС.Конечно же, мы внимательно следим за политическими преобразованиями в Казахстане, которые инициированы Вами. Мы уверены, что все это делается в интересах Казахстана. Вы и впредь будете играть активную роль в ЕАЭС, и завтра мы примем соответствующее решение», - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что между нашими странами продолжатся такие же теплые и конструктивные отношения и с новым президентом. Пашинян отметил, что хотя между нашими странами прекрасные политические отношения, к сожалению, в экономике объемы не очень велики. Он выразил уверенность в дальнейшем углублении двустороннего экономического сотрудничества.
«Я думаю, что у нас есть возможность поработать в сфере экономики. Главное, у правительств двух стран есть политическая воля развивать отношения, потому что 21 век создает новые возможности.И важно, что у наших народов и правительств есть политическая воля - развивать наши отношения. Мы были связаны в советское время и практически участвовали во всех совместных проектах на постсоветском пространстве после распада Советского Союза.У нас очень теплые, хорошие отношения, и в этом велик Ваш личный вклад. Надеюсь и уверен, что этот дух сохранится», - сказал Никол Пашинян.
Никол Пашинян и Нурсултан Назарбаев обменялись мыслями по поводу армяно-казахстанских отношений, затронули вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта и подчеркнули важность регионального мира и стабильности.