Պեկինը եւ Շանհայը մտել են աշխարհի առավել ինովացիոն քաղաքների տասնյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինը եւ Շանհայը մտել են աշխարհի ամենաինովացիոն քաղաքների տասնյակը: Այդ մասին, ինչպես մայիսի 27-ին հայտնել Է «Չժունգո սինվենվան» լրատվական պորտալը, ասված Է զեկույցում, որը ներկայացվել Է Շանհայում կայացած «Փուցզյան» ինովացիոն համաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Զեկույցը պատրաստվել Է այն վարկանիշի հիման վրա, որը կազմվել Է Շանհայի հետազոտական ինստիտուտների կողմից՝ Springer Nature հրատարակչական ընկերության հետ համագործակցությամբ: Վարկանիշը պատրաստվել Է աշխարհի ամենաազդեցիկ 82 գիտական հրատարակություններում, ներառյալ Nature-ը, Science-ը եւ Cell-ը, 2012-ից մինչեւ 2017 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում հրապարակումների ուսումնասիրման արդյունքներով: Հավաքված տվյալների հիման վրա հաշվարկվել Է գլոբալ ինովացիայում այս կամ այն քաղաքի ներդրումը այն բանի հաշվառմամբ, թե որտեղ Է գտնվել հետազոտական այն կառույցը, որը ներկայացնում Էր հոդվածի հեղինակը: Աշխարհի քսան քաղաքներ են ներառվել նրանց ցուցակում, որոնք հանգուցային գլոբալ ինովացիաների աղբյուրներ են դարձել գիտության եւ տեխնիկայի բնագավառում: Վարկանիշը գլխավորել Է Նյու Յորքը: Երկրորդ եւ երրորդ տեղերը բաժանել են Բոսթոնը եւ Պեկինը: Շանհայը տեղ Է գրավել յոթերորդ հորիզոնականում: Առաջին տեսնյակում են նաեւ Սան-Ֆրանցիսկոն, Տոկիոն, Փարիզը, Լոս-Անջելեսը, Սեուլը եւ Լոնդոնը: Վարկանիշում ամենաազդեցիկ հետազոտական հաստատություն Է ճանաչվել Հարվարդի համալսարանը: Պեկինի համալսարանը եւ Ցինխուայի համալսարանը յոթերորդ եւ տասներորդ դիրքերում են:
Շանհայի Ֆուդանի համալսարանը եւ Տրանսպորտի համալսարանը հաստատվել են համապատասխանաբար 21-րդ եւ 29-րդ տեղերում: Առավել մեծ թվով գիտական հայտնագործությունների բաժնում առաջատար դիրք Է զբաղեցրել Սան Ֆրանցիսկո քաղաքը (12 գիտական հայտնագործություն): Պեկինը եւ Շանհայը հետազոտության մեջ նշվել են համապատասխանաբար երեք եւ երկու հայտնագործություններով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пекин и Шанхай вошли в десятку самых инновационных городов мира
Шанхай и Пекин вошли в десятку самых инновационных городов мира. Об этом говорится в докладе, представленном на состоявшемся в Шанхае инновационном форуме "Пуцзян".Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник информационный портал "Чжунго синьвэньван".
Доклад подготовлен на основе рейтинга, составленного шанхайскими исследовательскими институтами в сотрудничестве с издательской компанией Springer Nature. Рейтинг подготовлен по итогам изучения публикаций с 2012 по 2017 год в 82 самых влиятельных научных изданиях мира, включая Nature, Science и Cell. На основе собранных данных был подсчитан вклад того или иного города в глобальные инновации с учетом того, где располагалась та исследовательская структура, которую представлял автор статьи.
20 городов мира были включены в список тех, которые стали источниками ключевых глобальных инноваций в науке и технике. Рейтинг возглавил Нью-Йорк. Второе и третье места разделили Бостон и Пекин. Шанхай расположился на седьмом месте. В первую десятку вошли также Сан-Франциско, Токио, Париж, Лос-Анджелес, Сеул и Лондон.
Самым влиятельным исследовательским учреждением в рейтинге назван Гарвардский университет. Пекинский университет и Университет Цинхуа - на седьмом и десятом местах. Шанхайский Фуданьский университет и Университет транспорта разместились на 21-м и 29-м местах соответственно. В разделе по наибольшему числу научных открытий лидирующую позицию занял город Сан-Франциско (12 научных открытий). Пекин и Шанхай отмечены в исследовании за три и два открытия соответственно.