Ալեն Սիմոնյանը ՀՅԴ հանրահավաքը համարում է բնականոն քաղաքական գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը Հայ յեղափոխական դաշնակցություն կուսակցության իրականացրած հանրահավաքը բնականոն քաղաքական գործընթաց է համարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սիմոնյանը հայտնեց մայիսի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Կարծում եմ, որ Հայ յեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունն ավելի ակտիվ պետք է լինի քաղաքական դաշտում, որովհետև դրա անհրաժեշտությունը կա ու միշտ եղել է: Քաղաքական գործընթաց է, շատ դրական եմ վերաբերում դրան»,- նշեց Սիմոնյանը:
ԱԺ փոխնախագահը հավելեց, որ ի պատասխան հանրահավաքի կազմակերպիչների կողմից իշխանությանը լրջանալու կոչերին, չի պատրաստվում կուսակցության հասցեին բացասական բան ասել, քանի որ հանրահավաքի մեջ որևէ վատ բան չի տեսել:
«Որևէ բացասական բան չեմ տեսել նրանց արածի մեջ: Նրանք արել են հանրահավաք: Քաղաքական ուժ են, հանրահավաք են անում: Ես ավելի մեծ քննադատություն էի սպասում նրանցից: Ինձ համար անհասկանալի է մեծ քաղաքական կառույցի կողմից էմոցիոնալ եզրույթներով խոսելը»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Մայիսի 23-ին ՀՅԴ-ն Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպել էր հանրահավաք, որին մասնակցում էին ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ու բյուրի անդամները՝ Իշխան Սաղաթելյանը, Հրանտ Մարգարյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Գեղամ Մանուկյանը, Արթուր Խաչատրյանը:

Ален Симонян считает митинг АРФД естественным политическим процессом
Заместитель председателя НС РА Ален Симонян считает проведенный партией АРФ “Дашнакцутю”" митинг естественным политическим процессом. Как передает «Арменпресс», об этом Симонян сказал 24 мая в беседе с журналистами в НС Армении.
“Я думаю, что Армянская революционная федерация Дашнакцутюн должна быть активнее на политическом поле, поскольку в этом есть необходимость и всегда была. Это политический процесс, я очень положительно отношусь к этому” - отметил Симонян.
Вице-спикер НС добавил, что в ответ на призывы организаторов митинга к власти проявить серьезность, не собирается в адрес партии говорить что-либо отрицательное, поскольку в митинге ничего плохого не видет.
“Я не увидел ничего негативного в их действиях. Они провели митинг. Это политическая сила, она провела митинг. Я ожидал от них большей критики. Для меня непонятно когда большая политическая структура говорит, используя эмоциональные термины”, - сказал Ален Симонян.
23 мая на площади Свободы в Ереване АРФД организовала митинг, в котором приняли участие члены Верховного органа и Бюро АРФД - Ишхан Сагателян, Грант Маргарян, Армен Рустамян, Гегам Манукян, Артур Хачатрян.