Ալեն Սիմոնյանը քիչ հավանական է համարում Քոչարյանի շուրջ ընդդիմադիր բևեռի ձևավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը քիչ հավանական է համարում այն, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կկարողանա իր շուրջ համախմբել ընդդիմությանը:
«Ռոբերտ Քոչարյանը փորձում է իր շուրջ համախմբել ընդդիմությանը, սակայն չեմ կարծում, որ կստացվի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանության աջակիցը հայ ժողովուրդն է, թե ով որտեղ կհավաքվի, ինչ կխոսեն, ինչ կհիշեն իրենց խնդիրն է: Նա ավելացրեց, որ Հայաստանի իշխանության ամենամեծ դաշնակիցը, գործընկերը հայ ժողովուրդն է:
«Ես լուրջ մրցակից եմ համարում խորհրդարանական ընդդիմությանը, իսկ, թե նախկին բեկորները միավորվում են, որ փրկեն իրենց, իրենց արածը, դա քիչ է հետաքրքրում: Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Արցախի իշխանությունն է աջակցում այդ գործին, ապա ես այդպես չեմ կարծում: Պաշտոնապես Արցախի իշխանությունը չի աջակցում, դա իշխանության մեջ գտնվող անհատների մակարդակով է: Դա իրենց գործն է, իրենց խնդիրն է»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը և երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը մայիսի 7-ին դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ մայիսի 9-ին ընդառաջ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու խնդրանքով:
Ի պատասխան նամակին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն էր տարածել, որում մասնավորապես ասված է. «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ խափանման միջոցը կարող է փոփոխվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախաքննությունը մեղադրական եզրակացության կազմմամբ ավարտված քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի, 2019 թվականի ապրիլի 29-ին ըստ էության քննելու համար ուղարկվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան: Քանի որ տվյալ քրեական գործը ներկայումս գտնվում է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, ՀՀ դատախազությունը տվյալ քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը չէ, հետեւաբար նախագահների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումի քննարկումը ներկա փուլում դուրս է ՀՀ դատախազության լիազորությունների տիրույթից»:

Ален Симонян считает маловероятным формирование оппозиционного полюса вокруг Кочаряна
Вице-спикер НС РА Ален Симонян считает маловероятным, что Роберт Кочарян сумеет консолидировать оппозицию.
«Роберт Кочарян пытается сплотить вокруг себя оппозицию, однако не думаю, что это получится», - как передает Арменпресс, так он заявил в беседе с журналистами в парке Победы.
Симонян подчеркнул, соратником нынешнего руководства Армении является армянский народ, а кто где соберется, о чем будет вспоминать и о чем будет говорить – это их проблема. Он повторил, что самым большим союзником, партнером руководства Армении является армянский народ.
«Я считаю серьезным соперником парламентскую оппозицию, а то, что оскольки прошлого объединяются, чтобы спасти себя, сделанное ими – это мало волнует. Что касается того, что руководство Арцаха содействует этому делу, то мне так не кажется. Официально власть Арцаха не содействует, это делается на уровне отдельных людей во власти. Это их дело, их забота», - сказал Ален Симонян.
7 мая президент Республики АрцахБако Саакян и второй президент Аркадий Гукасян обратились к Генеральному прокурору Республики Армения Артуру Давтяну с просьбой изменить меру пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
В ответ на письмо Генпрокуратура РА распространила заявление, в котором, в частности, говорится: “Согласно ст. 151 Уголовно-процессуального кодекса РА, мера пресечения может быть изменена органом, осуществляющим уголовное производство. Предварительное следствие в Специальной следственной службе РА по уголовному делу, завершенному составлением обвинительного заключения, по обвинению Роберта Кочаряна, 29 апреля 2019 года для рассмотрения по существу было направлено в суд общей юрисдикции города Еревана. Поскольку данное уголовное дело в настоящее время находится в суде общей юрисдикции города Еревана, прокуратура РА не является органом, осуществляющим производство по данному уголовному делу, следовательно, на данном этапе обсуждение президентами заявления, адресованного генеральному прокурору РА, выходит за рамки полномочий прокуратуры РА”.