Հայաստանում նշվում է Աշխատանքի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխարհի ավելի քան հարյուր պետություններում մայիսի 1-ին նշվում է աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրը: Պատմության մեջ մայիսի մեկը մտել է 1884թ., երբ ԱՄՆ-ում և Կանադայում կազմակերպվեցին ցույցեր` ի պաշտպանություն ութժամյա աշխատանքային օրվա:1886թ. մայիսի 1-ին բանվորական հուզումներ տեղի ունեցան ԱՄՆ-ի խոշոր արդյունաբերական քաղաք համարվող Չիկագոյում: Բախումներ եղան ոստիկանության հետ, ձերբակալվեցին հուզումների մասնակիցներից շատերը, կազմակերպիչներն էլ դատապարտվեցին մահվան: Ցույցերի այս ալիքը շարունակեց նոր թափ հավաքել և արդեն 1889թ. Երկրորդ Ինտերնացիոնալի Փարիզի Կոնգրեսը որոշեց ամեն տարի մայիսի մեկին երթեր և հանրահավաքներ անցկացնել:
Կոնգրեսի որոշմամբ սահմանվեց նաև մեկ միասնական օր, որը աշխարհի բոլոր երկրներում բանվոր դասակարգին հնարավորություն կտար իշխանություններին ներկայացնել իր պահանջները, պայքարել իր իրավունքների, հատկապես ութժամյա աշխատանքային օրվա համար:
Արդեն 1890թ. Ավստրո-Հունգարիայի, Բելգիայի, Գերմանիայի, Դանիայի, Իսպանիայի եւ այլ եվրոպական երկրների աշխատավորներն առաջին անգամ կազմակերպեցին մայիսմեկյան տոնակատարություններ: 20-րդ դարի սկզբին հեղափոխական շարժումը տեղափոխվեց Ռուսաստան: 1891 թվականին Պետերբուրգում կայացավ առաջին մայիսմեկյան ցույցը:
Հետագայում, երբ ստեղծվեց Խորհրդային Միությունը, մայիսի 1-ը նշվում էր որպես մեծ տոն` ուղեկցվելով մեծ շքերթով, որին մասնակցում էին գրեթե բոլորը: Սովետական Հայաստանում այս տոնը, մասնավորապես, սկսվեց նշվել 1919թ., ինչից հետո ամեն տարի գիտնականները, ուսանողները, մարզիկները և մարմնամարզիկները, երիտասարդները երթով անցնում էին քաղաքի փողոցներով` այդ կերպ ևս մեկ անգամ փառաբանելու և մեծարելու արարումն ու աշխատանքը:
Այսօր Աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրը նշվում է աշխարհի ավելի քան հարյուր պետություններում: Տոնի առթիվ կազմակերպվող միջոցառումների ընթացքում մեծարվում և գնահատանքի են արժանանում աշխատանքի վետերանները, աշխատավոր դասակարգի ներկայացուցիչները:
«Տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում այս օրը ամրագրված է որպես Աշխատանքի օր, այն ոչ աշխատանքային է: Երևանում տոնը նշվում է Արհմիությունների ֆեդերացիայի կողմից կազմակերպվող երթով:
Օրն առիթ է մեկ անգամ ևս անդրադառնալու աշխատանքային ոլորտի խնդիրներին, աշխատանքային իրավունքի խախտումներին՝ արձակուրդային վճարների չտրամադրում, աշխատանքից ոչ իրավաչափ կերպով ազատում, գործատուների կողմից աշխատողների չգրանցում, աշխատավարձի մասնակի գրանցում և այլն: Ոլորտի մասնագետները փաստում են, որ սրանք աշխատանքային իրավունքների հետ կապված այն հիմնական խախտումներն են, որոնք առկա են պրակտիկայում:

В Армении отмечают День труда
Этот день вошел в историю в 1886г., когда 1 мая на улицы Чикаго вышли американские рабочие, требовавшие установления 8-часового рабочего дня. В США и Канаде в тот день произошли демонстрации, во время разгона которых пролилась кровь.
В 1889г. съезд II Интернационала в Париже в память чикагских рабочих принял решение о ежегодном проведении майского шествия. Конгресс также установил единый день, когда рабочий класс всего мира может представить руководству страны свои требования, бороться за свои права, особенно за 8-часовой рабочий день.
Впервые Международный день солидарности трудящихся отмечался в 1890г. в Австро-Венгрии, Бельгии, Германии, Дании, Испании, Италии, США, Норвегии, Франции, Швеции и других странах. После этого и другие страны включили этот день в свой праздничный календарь и стали организовывать мероприятия разного содержания и размаха. В Петербурге в 1891г. впервые состоялась первомайская демонстрация.
Первомайский праздник был одним из основных в СССР. Он действительно символизировал день труда и мира, и это чувство испытывали почти все трудящиеся. Во всех городах республики проходили не забытые до сих пор первомайские демонстрации и различные мероприятия. Советская пресса широко освещала события этого дня.
В Советской Армении этот праздник стали отмечать в 1919г.
Сегодня в этот день организуются мероприятия, в ходе которых прославляются ветераны труда, представители рабочего класса.
Законом РА «О праздниках и памятных днях» этот день закреплен как День труда.
В Ереване этот день отмечается праздничным шествием, организованным Федерацией профсоюзов.
Этот день – хороший повод вновь обратиться к проблемам этой сферы, нарушениям трудового права, как-то: незаконные увольнения, случаи нерегистрации или частичной регистрации работников и др. Специалисты утверждают, что это наиболее часто встречающиеся нарушения прав трудящихся.