Հայկ Մարությանն այցելել է ցեղասպանությունը վերապրած Երևանի բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած, Երևանում բնակվող 107-ամյա Անդրանիկ Մաթևոսյանին և 111-ամյա Մարի Կիրակոսյանին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Կորսված մանկություն, ցավալի հիշողություններ, բայց ուժեղ կամք, որն էլ ստիպեց շարունակել ապրել, արարել ու սերունդներ տալ: 107-ամյա Անդրանիկ Մաթևոսյանի և 111-ամյա Մարի Կիրակոսյանի հիշողությունում 1915թ. ապրիլն անջնջելի հետք է թողել: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երևանաբնակներին է այցելել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Մեկ փրկված կյանք՝ 77 սերունդ. Անդրանիկ Մաթևոսյանի տանը քաղաքապետին դիմավորում է նրա ամենափոքր ծոռը՝ 2 տարեկան Ռազմիկը:
Եղեռնից մազապուրծ Մարի Կիրակոսյանը Կոմիտասի հայրենակիցն է՝ գաղթել է Քոթահիաքաղաքից: Առաջին հանգրվանը Հունաստանն էր, բայց կարոտն ու հայրենիքի սերը 1940-ականներին նրա ընտանիքը բերեցին Հայաստան»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Мэр Еревана посетил переживших Геноцид ереванцев
Потерянное детство, болезненные воспоминания, но сильная воля, которая заставила продолжать жить, созидать. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, мэр города Ереван Айк Марутян посетил переживших Геноцид ереванцев.
Одна спасенная жизнь - 77 поколений. В доме Андраника Матевосяна мэра встречает его самый маленький правнук – двухлетний Размик.
«Представьте себе, если у одного выжившего такое потомство, то что мы потеряли в результате истребления наших соотечественников!», - говотит Айк Марутян
А 111-летняя Мари Киракосян – самый пожилой житель Еревана, была депортирована вместе с семьей из Котахии – родного города Комитаса. Первым пристанищем была Греция, но тоска и любовь к родине заставила семью Киракосянов репатриировать в Советскую Армению в 1940-е.