Վարչապետը Նիկոլա Ազնավուրի հետ քննարկել է Երևանում «Ազնավուր» կենտրոնի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդուն՝ Նիկոլա Ազնավուրին, ով հանդիսանում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիրը և հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Սարկիսյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են «Ազնավուր» հիմնադրամի գործունեությանը և, մասնավորապես, առաջին մշակութային նախագծին՝ Երևանում «Ազնավուր» կենտրոնի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր: Նախատեսվում է, որ կենտրոնում կգործեն Շառլ Ազնավուրի ինտերակտիվ, տեխնոլոգիապես գերհագեցած թանգարանը և եզակի կրթամշակութային կենտրոն երիտասարդների համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Երևանում Շառլ Ազնավուրի կյանքի, գործունեության և կարիերայի մասին կենտրոնի կառուցումը հայ ժողովրդի և Հայաստանի հարգանքի տուրքն է մեծն հայի հիշատակին: Վարչապետն իր աջակցությունն է հայտնել անձամբ Շառլ Ազնավուրի կողմից մշակված նախագծի իրականացմանը և հանձնարարել է պատկան գերատեսչությունների պատասխանատուներին՝ սերտ համագործակցել «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ այս ուղղությամբ:

PM Pashinyan, Nicolas Aznavour discuss creation of “Aznavour” Center in Yerevan
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received late Charles Aznavour’s son Nicolas Aznavourwho is the co-founder of the Aznavour Foundation, and CEO of the Foundation Kristina Sarkissian, the PM’s Office told Armenpress.
During the meeting issues relating to the activity of the Aznavour Foundation, in particular, the first cultural project – the creation of Aznavour Center in Yerevan, were discussed. Charles Aznavour's interactive, technologically-rich museum and a unique educational-cultural center for youth will operate in the Center.
PM Pashinyan stated that the construction of this Center in Yerevan is the tribute of the Armenian people and Armenia to the memory of the great Armenian. Pashinyan expressed his support to the implementation of the project developed personally by Charles Aznavour and tasked the responsible officials of the relevant agencies to closely cooperate with the Azanvour Foundation on this direction.