Վարչապետը Նիկոլա Ազնավուրի հետ քննարկել է Երևանում «Ազնավուր» կենտրոնի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդուն՝ Նիկոլա Ազնավուրին, ով հանդիսանում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիրը և հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Սարկիսյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են «Ազնավուր» հիմնադրամի գործունեությանը և, մասնավորապես, առաջին մշակութային նախագծին՝ Երևանում «Ազնավուր» կենտրոնի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր: Նախատեսվում է, որ կենտրոնում կգործեն Շառլ Ազնավուրի ինտերակտիվ, տեխնոլոգիապես գերհագեցած թանգարանը և եզակի կրթամշակութային կենտրոն երիտասարդների համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Երևանում Շառլ Ազնավուրի կյանքի, գործունեության և կարիերայի մասին կենտրոնի կառուցումը հայ ժողովրդի և Հայաստանի հարգանքի տուրքն է մեծն հայի հիշատակին: Վարչապետն իր աջակցությունն է հայտնել անձամբ Շառլ Ազնավուրի կողմից մշակված նախագծի իրականացմանը և հանձնարարել է պատկան գերատեսչությունների պատասխանատուներին՝ սերտ համագործակցել «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ այս ուղղությամբ:

Премьер-министр обсудил с Николя Азнавуром вопросы создания центра “Азнавур” в Ереване
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял сына известного шансонье Шарля Азнавура, соучредителя фонда “Азнавур” Николя Азнавура и исполнительного директора фонда Кристину Саркисян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, на встрече были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью фонда “Азнавур” и, в частности, первого культурного проекта - создания в Ереване центра “Азнавур”. Ожидается, что в центре будут действовать интерактивный, технологически оснащенный музей Шарля Азнавура и уникальный культурно-образовательный центр для молодежи.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что строительство посвященного жизни, деятельности и карьере Шарля Азнавура центра в Ереване - это дань уважения армянского народа и Армении памяти великого армянина. Премьер-министр выразил поддержку реализации проекта, разработанного самим Шарлем Азнавуром, и поручил полномочным ведомствам сотрудничать с фондом “Азнавур” в этом направлении.