Կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահական նստավայրում մարտի 1-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է.«Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ Ձեզ կրկին տեսնել: Մեր ավանդական հանդիպումները շարունակվում են: Զրույցը սկսելուց առաջ ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ, որովհետև լսել եմ, որ շատ հաջող էր Ձեր այցելությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Ուրախ կլինեմ լսել այդ այցի մանրամասները: Բոլոր դեպքերում, այն արձագանքները, որ լսել եմ՝ և՛ երկրի ներսում, և՛ դրսի որոշ բարեկամներից, դրական են եղել»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.«Շնորհակալ եմ, պարոն նախագահ: Այո, մեր այս աշխատանքային հանդիպումները պարբերական բնույթ են կրում և շատ կարևոր է, որ մենք պարբերաբար կիսենք այն տեղեկատվությունը, որը կուտակվում է մեր տարբեր շփումների, աշխատանքային գործունեության ընթացքում: Եվ, իհարկե, քննարկենք առաջիկա անելիքները: Այո, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տեղի ունեցած այցը շատ կարևոր եմ համարում և շատ հաջողված: Նաև երկուշաբթի օրը պատրաստվում եմ պաշտոնական այցով մեկնել Բրյուսել՝ Եվրամիության մեր գործընկերների հետ քննարկելու հետագա անելիքները:
Առաջիկայում արտաքին քաղաքական հարուստ օրակարգ ունենք: Նաև այս տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում նախագահում ենք, և միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը տեղի կունենա Երևանում: Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստերից մեկը ևս տեղի կունենա Երևանում: Այս ողջ արտաքին քաղաքական օրակարգն, իհարկե, կարևոր է նաև ծառայեցնել մեր տնտեսական հեղափոխության նպատակներին: Տեղյակ եմ, որ Դուք էլ այս ընթացքում որոշ հանդիպումներ եք ունեցել, որոնք տեղավորվում են այս տրամաբանության մեջ: Եվ նաև կարևոր է այդ տեղեկատվությունները համադրել, որպեսզի պայմանավորվածությունների հետագա իրագործումը դառնա առավել արդյունավետ»:
«Ես էլ, պարոն վարչապետ, Ձեզ հետ խոսելու շատ բան ունեմ: Իհարկե, Դուք տեղյակ եք, բայց կուզեմ լրացուցիչ մանրամասներ կիսել Ձեզ հետ հատկապես իմ վերջին երկու այցելությունների մասին. մեկը Ֆրանսիա, որտեղ տեղի ունեցավ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 90-րդ լիագումար ժողովը, որին ես մասնակցեցի, և որի ընթացքում կազմակերպությունում որոշակի կառուցվածքային փոփոխություններ տեղի ունեցան: Բարեգործական միությունը մեր ազգային, Սփյուռքի կարևորագույն կազմակերպություններից մեկն է: Այդ ընթացքում Փարիզում, իհարկե, կրկին հանդիպումներ ունեցա այն շրջանակում, որի մասին մենք բավական երկար ժամանակ խոսում ենք միմյանց հետ՝ աջակցելու Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, նոր տեխնոլոգիաներին: Հանդիպումներ եղան ֆրանսիական շատ մեծ ընկերությունների հետ՝ Thales, Dassault, և այլն:
Հաջորդն իմ այցելությունն էր Մյունխեն՝ անվտանգության համաժողովին, որի ընթացքում, ինչպես տեղյակ եք, մի շարք քաղաքական հանդիպումներ տեղի ունեցան: Դրանցից բացի, հանդիպումներ ունեցա նաև Հայդելբերգի համալսարանում, Մյունխենի տեխնիկական համալսարանում, Max Planck-ի ինստիտուտում: Այս հանդիպումները ևս ուղղված են՝ Հայաստանը դարձնելու ժամանակակից տեխնոլոգիաների երկիր և նպաստելու մեր երկրի տնտեսական արագ աճին: Այնպես որ, խոսելու շատ բան ունենք»,-հավելել է Արմեն Սարգսյանը:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met at the Presidential Palace on March 1.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President's Office, President Sarkissian said, 'Mr. Prime Minister, I am glad to meet you again. Our traditional meetings continue. Before starting the conversation, I wish to congratulate you, because I have heard that your visit to the Islamic Republic of Iran was very successful. I would be glad to be informed on the details of that meeting. In general, the reactions from the friends in Armenia and outside were positive.
PM Pashinyan said, 'I am thankful, Mr. President. Yes, we have regular working meetings and it's very important that we share the information we generate during our meetings and working visits, and of course, discuss our future steps. Yes, I asses the visit to the Islamic Republic of Iran very important and very successful. I also plan to pay an official visit to Brussels on Monday to discuss future steps with our partners from the EU.
We have an abundant foreign policy agenda for the near future. We are also the chairing country of the Eurasian Economic Union and one of the sessions will take place in Yerevan. One of the SupremeEurasianEconomic Council meetings will also take place in Yerevan. It's important that we use all this foreign policy agenda for the goals of our economic revolution. I know that you also have had some meetings during this period that can be placed in this logic. And it's also important to combine our information in order to make the future process of agreements more effective’.
'I also have much to tell you, Mr. Prime Minister. Of course, you already know, but I would like to provide some extra details particularly over my last 2 visits. The 1st one was to France, where the 90th plenary session of the Armenian General Benevolent Union took place, and I attended it. During that session some structural changes occurred in the organization. The Benevolent Union is one of our most important national organizations of the Diaspora. During this period I held a number of meetings in Paris in line with our previous discussions – for the assistance of Armenia's economic development and new technologies. I held meetings with major French companies – Thales, Dassault and so on.
My next visit was to Munich, the Security Conference, in the sidelines of which there were a number of political meetings. In addition, I held meetings at Heidelberg University, Munich Technical University, Max Planck Institute. Those meetings were also aimed at transforming Armenia into a modern technological country and foster the rapid economic growth of our country. So we have a lot to discuss', Armen Sarkissian added.