Գերմանացի գործարարները Տիգրան Խաչատրյանին ներկայացրել են Հայաստանում իրենց բիզնես մտադրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է գերմանացի գործարարների պատվիրակությանը, որոնց ուղեկցում էր Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարար Խաչատրյանը ողջունել է գործարարների այցը Հայաստան և նշել․ «Մենք պատրաստ ենք սատարել ցանկացած բիզնես գործունեություն, որը կձեռնարկեն օտարերկրյա ներդրողները»։ Նախարարը նաև հավելել է, որ Հայաստանի կառավարության նպատակներից է ներդրումների ծավալի մեծացումը և իրականացված ներդրումներով արտադրանքի արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ, ԵՄ և այլ շուկաներ։ Նա ներկայացրել է օրերս ընդունված Կառավարության ծրագրի տնտեսական առաջնահերթությունները, որոնք հետաքրքիր կլինեն ներդրողներին։ Տիգրան Խաչատրյանն անդրադաձել է նաև Հայաստանի ներդրումային գրավչություններին։
Դեսպան Մաթիաս Քիսլերը շնորհավորել է Տիգրան Խաչատրյանին նշանակման կապակցությամբ, գոհունակություն հայտնել, որ Հայաստանի կառավարության ծրագրում շատ են տնտեսական շեշտադրումները։ Դեսպանը նշել է, որ հայ-գերմանական տնտեսական հարաբերությունների օրակարգում բաց էր նմանատիպ գործարար առաքելության ժամանումը։
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց գործունեության շրջանակը՝ գյուղատնտեսությունից մինչև ճարտարագիտություն, նախարարին ուղղել իրենց հուզող հարցերը, ինչպես նաև անդրադարձել Հայաստանում իրենց բիզնես մտադրություններին։
Տիգրան Խաչատրյանը գործարարների ուշադրությանն է ներկայացրել այն ոլորտները, որոնք զգալի չիրացված ներուժ ունեն։ Նախարարը հանդիպման ավարտին նշել է, որ նախարարության և «Բիզնես Արմենիայի» աշխատակիցները ջանք չեն խնայի, որպեսզի գործարար առաքելությունը լինի չափազանց արդյունավետ և հասցեական՝ կազմակերպելով համապատասխան հանդիպումներ հայկական գործընկերների հետ։

German businessmen introduce their business plans in Armenia to minister Khachatryan
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Minister of economic development and investments Tigran Khachatryan received the delegation of German businessmen accompanied by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kiesler, the ministry told Armenpress.
Minister Khachatryan welcomed the businessmen’s visit to Armenia and stated: “We are ready to assist any business activity initiated by foreign investors”. The minister added that one of the goals of the Armenian government is to increase the investment volumes ad export the products made by investments to the EAEU, EU and other markets. He introduced the economic priorities of the government’s Action Plan that will be interesting for investors. Tigran Khachatryan also touched upon Armenia’s investment attractions.
The German Ambassador congratulated the minister on appointment and expressed satisfaction that the Action Plan contains many economic highlights.
The guests introduced their activity circles, starting from agriculture up to engineering, asked their questions to the minister, as well as touched upon their business plans in Armenia.
Minister Khachatryan drew the attention of the guests on the fields which have a great potential that is not utilized. At the end of the meeting the minister said the ministry and Business Armenia staff will spare no efforts for the business mission to be extremely effective and targeted by organizing respective meetings with the Armenian partners.