Գարո Փայլանը պատասխանել է Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության մասին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունը քննադատած՝ Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակն, անդրադառնալով Մակրոնի հայտարարությանը, նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանության մասին պնդումները քաղաքական սուտ են:
«Եթե Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքական սուտ է, ապա ինչո՞ւ է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 5 տարի շարունակ ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդին ցավակցական ուղերձ հղում»,- գրել է Փայլանը:
Երկրորդ գրառմամբ հայ պատգամավորը հիշեցրել է, որ հայ ժողովուրդը 104 տարի է սպասում է արդարության:
«Պետության որոշմամբ այս հողերից աքսորված և կոտորված հայ ժողովրդի մեծ ողբերգության հետ Թուրքիան չի առերեսվել և անվանում չի տվել... Տեղի ունեցածը նախ և առաջ Թուրքիայի մեջլիսի և նախագահի խնդիրը պետք է լինի, պետք է առերեսվել և անուն տալ տեղի ունեցածին... 104 տարի է սպասում ենք արդարության»,- նշված է Գարո Փայլանի հաղորդագրությունում:
Փետրվարի 5-ին Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ապրիլի 24-ը կդառնա «Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր»։ Մակրոնը նշել է, որ իր այս նախաձեռնությունը կսկսի գործել հաջորդ ապրիլի 24-ից։

Garo Paylan responds to Armenian Genocide statement of Turkish President's spokesman
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Armenian member of the Turkish Majlis Garo Paylan has responded to the statement of Ibrahim Kalin, spokesperson of the Turkish President, who condemned the declaration of the French President Emmanuel Macron, according to which April 24 will be marked as "Day of Remembrance for Armenian Genocide' in France.
ARMENPRESS reports, commenting on the announcement of Macron Ibrahim Kalin said that the Armenian Genocide is a lie and political deception.
“If the Armenian Genocide is a political deception, why does Turkish President Recep Tayyip Erdoğan send a condolence letter to the Armenian people for 5 years in a row?” Paylan wrote.
In a second post the Armenian MP said that it’s already 104 years the Armenian people are waiting for justice.
“Turkey has not faced and named the tragedy that the Armenian people were deported and massacred by the state decision”, Paylan wrote, emphasizing that the Turkish president and the Majlis must face the facts and give a name to it.