Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի գլխավոր առաջնահերթությունն է. Ռուբեն Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հունվարի 31-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին եւ աշխարհաքաղաքական գիտությունների դոկտոր Ֆրեդերիկ Էնսելին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Ռուբեն Ռուբինյանը հույս է հայտնել, որ խորհրդարանական համագործակցությունը միջազգային փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչների հետ կլինի ավելի պարբերական եւ արդյունավետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին եւ աշխարհաքաղաքական մի շարք իրադարձությունների:
Մասնավորապես, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին՝ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի գլխավոր առաջնահերթությունն է: Նա կարեւորել է հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցային գործընթացի միջոցով՝ Արցախի ժողովրդի կամարտահայտման իրավունքի համատեքստում:
Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է բանակցային գործընթացում կառուցողական մթնոլորտի առկայությունը, անթույլատրելի համարել պետական մակարդակում ատելության խոսքի կիրառումը՝ որպես սպառնալիք հակամարտության խաղաղ կարգավորման կառուցողական գործընթացին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ հետհեղափոխական շրջանում Հայաստանի որդեգրած բարեփոխումների քաղաքականությանը: Այս համատեքստում կարեւորվել է արդար ընտրությունների անցկացումը՝ որպես ժողովրդավարության ուղղությամբ ձեռնարկված կարեւոր քայլ: Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ Կառավարությունը վճռական է տնտեսական հեղափոխության, ժողովրդավարական, դատական բարեփոխումների իրականացման հարցում:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին. կարեւորվել է միջազգային ասպարեզում Հայաստանի՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում կարեւոր դերակատարությունը:
Քննարկվել են նաեւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Ռուբեն Ռուբինյանն այս առնչությամբ նշել է, որ հանձնաժողովը հանձնառու է լինել խորհրդարանական դիվանագիտության համակարգող օղակ:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանների միջեւ առավել սերտ հարաբերությունների խթանումը, ինչպես նաեւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:

Peaceful settlement of NK conflict is Armenia’s key priority – senior lawmaker
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Chairman of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan received on January 31 Ambassador of France to Armenia Jonathan Lacote and Doctor of Geopolitical Sciences Frédéric Encel, ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia.
Greeting the guests at the parliament, Ruben Rubinyan hoped that the parliamentary cooperation with the representatives of the international expert community will become more regular and productive.
During the meeting the sides referred to the regional developments and a number of geopolitical developments.
Particularly, speaking about Nagorno Karabakh conflict settlement, Rubinyan noted that the peaceful settlement of the conflict is the key priority for Armenia. He highlighted peaceful negotiations in the context of the right of the people of Artsakh to express their free will.
The Chairman of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations highlighted the existence of a constructive atmosphere in the negotiation process, assessing inadmissible the use of hate speech at a state level.
The sides also referred to the reform policy of the post-revolutionary government. Rubinyan noted that the Government spares no efforts to carry out an economic revolution, as well as implement democratic reforms.
The sides also referred to the issue of the international recognition of the Armenian Genocide, highlighting the role of Armenia on the international arena for preventing genocides.
The sides highlighted the importance of fostering relations between the parliaments of Armenia and France, as well as cooperation in international institutions.