Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Թունիսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Թունիսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամեդ Ալի Շիհին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվութան և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել իր կարևոր և պատասխանատու աշխատանքում:
Նախարարը և դեսպանն արձանագրել են երկկողմ առևտրի ցածր ցուցանիշները և պատրաստակամություն հայտնել գործադրելու դրանց բարելավմանը միտված ջանքեր:
Կողմերը քննարկել են առաջիկայում համատեղ ներդրումային համաժողով անցկացնելու հնարավորությունը, որի ընթացքում տեղի կունենան նաև գործարարների B2B ձևաչափի հանդիպումներ, կներկայացվեն տարբեր ներդրումային ծրագրեր:
Նախարար Խաչատրյանը նշել է, որ Թունիսը արդյունաբերական գոտիների, փոքր և միջին ձեռներեցության զարգացման գործում հաջող փորձառություն ունի, որով թունիսցի ձեռնարկատերերը կարող են կիսվել հայ գործարարների հետ: Նախարարի խոսքով՝ հայ գործարարներն էլ, իրենց հերթին, կարող են առաջարկել դիտարկել իրանական, ԵԱՏՄ շուկաներում գործունեություն ծավալելու, համատեղ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ներդրումների պաշտպանության երկկողմ համաձայնագիր մշակելու հնարավորությանը:

YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Minister of economic development and investments Tigran Khachatryan received Ambassador of Tunisia to Armenia Mohamed Ali Chihi, the ministry told Armenpress.
Minister Khachatryan congratulated the Ambassador on appointment and wished success in his important and responsible work.
Both officials outlined the low bilateral trade figures and expressed readiness to make efforts aimed at improving them.
The sides also discussed the possibility to hold a joint investment forum during which B2B format meetings will take place, various investment programs will be presented.
Minister Khachatryan said Tunisia has a successful experience in the development of industrial zones, small and medium entrepreneurship, and the Tunisian businessmen can share this with the Armenian entrepreneurs. He said in their turn the Armenian businessmen can offer to consider the opportunities to carry out activities in the Iranian, EAEU markets and implement joint investment programs.
The meeting also touched upon the possibility to develop a bilateral agreement on investment protection.