Թիմ Քուկը խոստացել է նվազեցնել iPhone սմարթֆոնների արժեքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը պլանավորում Է նվազեցնել iPhone սմարթֆոնների արժեքը մի շարք երկրներում, որտեղ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթների լուրջ թուլացում Է տեղի ունեցել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին Reuters գործակալությանը հայտարարել Է Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուկը:
Նա արձանագրել Է, որ այն երկրներում, որտեղ ազգային արժույթների փոխարժեքները վերջին մեկ տարվա ընթացքում նվազել են դոլարի նկատմամբ, iPhone-ի գինն «ակնհայտորեն, ավելի զգալիորեն Է բարձրացել»: Apple-ի ղեկավարի խոսքով՝ ընկերության աշխատակիցները «այդ շուկաներից մի քանիսի մակրոտնտեսական պայմանների գնահատում են կատարել»: Ինչպես ճշտել Է Քուկը, արդյունքում Apple-ում «որոշել են վերադառնալ այն բանին, ինչն ավելի Է համապատասխանում ընկերության արտադրանքի անցյալ տարվա տեղական գներին», որպեսզի ավելանան վաճառքների ծավալները:
Reuters-ի տվյալներով՝ սա վերջին 12 տարվա ընթացքում երկրորդ դեպքն Է, երբ ընկերությունը նվազեցնում Է iPhone ֆլագմանական սմարթֆոնների արժեքը: Քուկը չի ճշտել, թե հատկապես որ երկրների մասին Է խոսքը: Apple-ի ներկայացուցիչները, ինչպես արձանագրում Է գործակալությունը, ավելի վաղ նշում Էին, որ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթները թուլացել են, մասնավորապես, Ռուսաստանում, Թուրքիայում եւ Բրազիլիայում: Ընկերությունը նաեւ iPhone սմարթֆոնների վաճառքների նվազում Է արձանագրել Չինաստանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тим Кук пообещал снизить цены на iPhone
Компания Appleпланирует сократить стоимость смартфонов iPhoneв ряде государств, где имело место серьезное ослабление национальных валют по отношению к доллару. Как передает Арменпресс, об этом заявил глава Apple Тим Кук во вторник в интервью агентствуReuters.
Как он констатировал, в странах, где курсы национальных валют в течение последнего года снизились по отношению к доллару, цена iPhone, "очевидно, повысилась более значительно". По словам главы Apple, сотрудники компании "провели оценки макроэкономических условий на некоторых из этих рынков". Как уточнил Кук, в итоге в Apple "решили вернуться к тому, что более соответствует прошлогодним местным ценам" на продукцию компании, чтобы повысить объемы продаж.
По данным Reuters, это второй случай за 12 лет, когда компания снижает стоимость на флагманские смартфоны iPhone. Кук не уточнил, о каких именно странах идет речь. Представители Apple, как констатирует агентство, ранее отмечали, что национальные валюты ослабли к доллару, в том числе в России, Турции и Бразилии. Компания также зафиксировала снижение объемов продаж iPhone в Китае.
Во вторник Appleсообщила, что в течение трех месяцев, которые завершились 29 декабря 2018 года, общая выручка компании составила $84,31 млрд, а чистая прибыль - $19,97 млрд. Оба показателя продемонстрировали снижение по сравнению с данными за первый квартал 2018 финансового года. Тогда выручка Apple составила $88,29 млрд, а прибыль - $20,06 млрд.