Թիմ Քուկը խոստացել է նվազեցնել iPhone սմարթֆոնների արժեքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը պլանավորում Է նվազեցնել iPhone սմարթֆոնների արժեքը մի շարք երկրներում, որտեղ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթների լուրջ թուլացում Է տեղի ունեցել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին Reuters գործակալությանը հայտարարել Է Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուկը:
Նա արձանագրել Է, որ այն երկրներում, որտեղ ազգային արժույթների փոխարժեքները վերջին մեկ տարվա ընթացքում նվազել են դոլարի նկատմամբ, iPhone-ի գինն «ակնհայտորեն, ավելի զգալիորեն Է բարձրացել»: Apple-ի ղեկավարի խոսքով՝ ընկերության աշխատակիցները «այդ շուկաներից մի քանիսի մակրոտնտեսական պայմանների գնահատում են կատարել»: Ինչպես ճշտել Է Քուկը, արդյունքում Apple-ում «որոշել են վերադառնալ այն բանին, ինչն ավելի Է համապատասխանում ընկերության արտադրանքի անցյալ տարվա տեղական գներին», որպեսզի ավելանան վաճառքների ծավալները:
Reuters-ի տվյալներով՝ սա վերջին 12 տարվա ընթացքում երկրորդ դեպքն Է, երբ ընկերությունը նվազեցնում Է iPhone ֆլագմանական սմարթֆոնների արժեքը: Քուկը չի ճշտել, թե հատկապես որ երկրների մասին Է խոսքը: Apple-ի ներկայացուցիչները, ինչպես արձանագրում Է գործակալությունը, ավելի վաղ նշում Էին, որ դոլարի նկատմամբ ազգային արժույթները թուլացել են, մասնավորապես, Ռուսաստանում, Թուրքիայում եւ Բրազիլիայում: Ընկերությունը նաեւ iPhone սմարթֆոնների վաճառքների նվազում Է արձանագրել Չինաստանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Apple plans to cut the price of some of its iPhones for only the second time in the device’s 12-year history, Reuters reported.
The price cut is an attempt to stem weak sales particularly in overseas markets such as China, "where a 10 percent rise in the U.S. dollar over the past year or so has made Apple’s products - which already compete at the top end of the market - much pricier than rivals."
AppleCEO Tim Cook disclosed the plan on Tuesday after the company reported the first-ever drop in iPhone sales.
Apple did not say in which specific countries it would adjust iPhone prices.
The company priced its new iPhone XS, which was released in September, at $999, the same price in U.S. dollars as its predecessor, 2017’s iPhone X.
That worked for U.S. consumers, but in countries such as China and Turkey the local currency had fallen so much against the surging U.S. dollar, it made the phone significantly pricier than its predecessor a year before.
On Tuesday, Cook told Reuters that Apple will adjust foreign prices in some markets by resetting them at or close to what they were one year before in local currencies.