Մենք այս հաղթանակը որևէ մեկին  չենք զիջի. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը բանակի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Բանակի օրվան՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ, որում, մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծագո նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարգելի նախարար,
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ,
Հնդկական հազարամյա հանելուկը հարցնում է. ի՞նչն է, որ չես նկատում, քանի դեռ այն չի հեռացել: Պատասխանը հետևյալն է. առողջությունը: Եվ ասացվածքի իմաստն այն է, որ առողջությունդ պետք է պինդ պահես, որովհետև եթե մեկնեց՝ այլևս ետ բերել չես կարող:
Հույս ունեմ չմտածեցիք, թե թղթերը խառնել եմ, և կարդում եմ առողջապահության աշխատողի օրվան նվիրված ելույթի տեքստը: Ի՞նչ կապ ունի ուրեմն այս ասացվածքը Հայոց բանակի 27-րդ տարեդարձի հետ:
Կապն այն է, որ անվտանգությունն առողջության նման է. քանի կա, այն երբեմն ընդունվում է որպես ինքնին հասկանալի և ինքնին ենթադրվող մի ինչ-որ բան:
Եվ այսօր՝ բանակի տարեդարձի այս հանդիսավոր օրը, կարծում եմ արժե ևս մեկ անգամ արձանագրել, որ այն անվտանգությունը, որ մենք ունենք՝ երկնքից ընկած խնձոր չէ, այլ մի իրողություն, որ ձեռք է բերվել մեր բյուրավոր ազատամարտիկների, խորհրդային բանակում կարիերան ընդհատած և Հայոց հայրենիքի պաշտպանությանը նվիրված սպաների, նորանկախ պետության առաջին զինվոր ու սպա դարձած առաջամարտիկների կյանքի, առողջության, երբեմն բարեկեցության ու ապագայի գնով:
Եվ եթե առողջությունը մեզ բնույթունն է տալիս, մեր անվտանգության, տվյալ դեպքում արտաքին անվտանգության ապահովողը մեր զինված ուժերն են, մեր բանակը:
Ի՞նչ է նշանակում Հայոց բանակ. դա նշանակում է տարվա առնվազն կեսն ընտանիքից ու հարազատներից հեռու, մարտական դիրքերում անքուն գիշերներ անցկացնող՝ ժամկետային, պայմանագրային զինծառայողներ ու սպաներ, ովքեր պատրաստ են իրենց վրա վերցնել հարվածը և ովքեր պատրաստ են ջախջախիչ հակահարված հասցնել՝ կանգ չառնելով ոչնչի, նույնիսկ սեփական կյանքն ու առողջությունը կորցնելու սպառնալիքի առաջ:
Ի՞նչ է Հայոց բանակը. դա մի քանի հազար մետր բարձրության վրա գտնվող՝ ամիսներով թիկունքից կտրված ձյունածածկ լեռնային մարտական դիրքեր են, մյուս կողմից՝ դա հարթավայրային մարտական դիրքեր են, որտեղ ջերմաստիճանը կարող է գերազանցել 50 աստիճանը և զինվորներ, սպաներ, ովքեր երբեք ետ, այսինքն՝ դեպի թիկունք չեն նայում, այլ նայում են առաջ:
Ի՞նչ է Հայոց բանակը. դա հրամանատարական, շտաբային, թիկունքային, հետախուզական ու մատակարարման մի ահռելի աշխատանք է, որը չի կարող դադարել ոչ մի վայրկյան, ինչպես չի կարող դադարել շնչառությունը՝ քնած ես, թե արթուն:
Մեր զինված ուժերը, մեր Ազգային բանակն ահա, մեր երկրի շնչառությունն է, որը չի դադարում ոչ մի վայրկյան՝ անկախ նրանից քնա՞ծ է մեր երկիրը, թե արթուն, և շատ հաճախ մեր բանակի ներկայությունը մեր առօրյա կյանքում, յուրաքանչյուր գյուղի, քաղաքի, յուրաքանչյուր տան մեջ մենք չենք նկատում, ինչպես չենք նկատում մեր շնչառությունը: Եվ այսօր Հայոց փառապանծ բանակի ծննդյան 27-րդ տարեդարձն է, և մենք այսօր այստեղ հավաքվել ենք առաջին հերթին մեր խոնարհումը բերելու մեր բոլոր նահատակներին, մեր բոլոր ազատամարտիկներին, սպաներին, զինվորներին, ում զոհողության վրա է կառուցվել մեր պետությունն է ու անկախությունը, մեր բանակն ու անվտանգությունը, մեր գնահատանքի տուրքը տալու մեր բոլոր զինվորներին, սպաներին և գեներալներին, ովքեր ազնիվ ծառայել են և ծառայում են Հայոց բանակին:
Մենք հավաքվել ենք մեր հարգանքի խոսքը բարձրաձայնելու բոլոր այն ծնողներին ու կանանց, ովքեր անխոնջ կրում են զինվորական զավակ կամ ամուսին ունենալու անհանգիստ հպարտությունը:
Մենք այսօր հավաքվել ենք վերահաստատելու մեր ուխտը մեր նախնիների, մեր հերոսների ու նահատակների, մեր լեգենդար զորահրամանատարների ու զինվորների առաջ. մենք այս հայրենիքը որևէ մեկին չենք զիջի, մենք այս հաղթանակը որևէ մեկին չենք զիջի:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, փա՛ռք Հայոց հաղթանակած բանակին:

"We'll never concede this victory to anyone" - PM on Army Day
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan attended an Army Day-dedicated festive event, which marked the 27th anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The PM delivered a speech at the event:
Honorable President of the National Assembly of the Republic of Armenia,
Dear Government Members,
Dear Defense Minister of the Republic of Armenia,
Dear Chief of the General Staff of the Armed Forces,
Dear State Officials,
Spiritual Fathers,
An Indian thousand-year-old riddle asks: What is it that you do not notice as long as it has not gone away? The answer is as follows: health. And the meaning of the saying is that you must keep your health strong, because if it goes away, you can no longer bring it back.
Hopefully you did not think that I had mixed the papers and read the text of the speech on Health Worker’s Day. What does this saying have to do with the 27th anniversary of the Armenian Army? The connection is that security is like health: as long as it exists, it is perceived as something self-understood and assumed to be. On this solemn day of our Army’s anniversary, I believe it worth noting once again that the security we have is not just an apple fallen from the sky, but a reality that has been achieved through the efforts of thousands of freedom fighters: those officers who gave up their career in the Soviet Army and came back to protect the motherland; the first soldiers of our newly independent state, who defended their homeland at the cost of their health and life, sacrificing sometimes their wellbeing and prosperity. And if we get health from God, our security, in this case the external security is provided by our armed forces, our army.
What does the Armenian army mean? It implies thousands of soldiers, contract servicemen and officers spending at least half year away from their families and relatives with sleepless nights in combat positions, ready to take on the blow and retaliate at any cost, including their own lives and health.
What is the Armenian army? It implies army positions a few thousand meters high in the mountains, or otherwise down in the plains where the temperature can exceed 50 degrees, and soldiers, officers who never look back, but look ahead
What is the Armenian army? It is a tremendous job of commanding, staffing, providing logistics, intelligence and supplies that can never stop just as one cannot stop breathing, whether asleep or awake.
Our Army is the pulse of our country, which does not stop for a second, whether the country is sleeping or awake. We often ignore its presence in everyday life just as we do not notice our breathing.
The 27th anniversary of our nation’s glorious army is being celebrated today, and we have gathered here to pay homage to our martyrs, all our freedom fighters, officers, soldiers, whose sacrifice is at the heart of our statehood and independence. We have gathered to our respectful attitude to all those parents and women who are waiting with pride and patience for their children or husbands to be back from service.
We have gathered today to reaffirm our covenants to our ancestors, our heroes and martyrs, our legendary military commanders and soldiers. We will never give up our homeland; we will never concede this victory to anyone.
Therefore, long live the Republic of Armenia! Long live the Republic of Artsakh! Glory to the victorious Armenian Army! Congratulations on the 27th Anniversary of the Armenian Army. Thank you", Pashinyan said, according to his office.