Գարեգին Բ կաթողիկոսն «Արմենպրես»-ի 100-ամյակի առթիվ հյուրընկալեց գործակալության տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության 100-ամյակի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալեց գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վեհափառն իր օրհնությունն ու գնահատանքը փոխանցեց «Արմենպրես»-ի տնօրենին ու աշխատակիցներին գործակալության կարևոր առաքելության համար: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարևորեց լրատվամիջոցների դերակատարությունը հասարակության կյանքում արժեքների պահպանության և փոխանցման գործում՝ մասնավորապես ընդգծելով ԶԼՄ-ների կրթադաստիարակչական առաքելության անհրաժեշտությունը: Գարեգին Բ կաթողիկոսը նաև անդրադարձավ «Արմենպրես»-ի և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միջև գործակցությանը:
«Տեղյակ եմ, որ նախանձախնդիր եք Սուրբ Էջմիածնի գործունեության լուսաբանման նկատմամբ՝ դրանով ձեր նպաստը բերելով Հայոց եկեղեցու գործունեության հանրայնացմանը: Մեծապես գնահատում ենք «Արմենպրես»աշխատանքը: Ուրախ եմ նաև, որ լավ գործակցություն է առկա Մայր Աթոռի և ձեր միջև: Այս առիթով ցանկանում ենք շնորհավորել Ձեզ գործակալության հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ, որը պատվաբեր և պատասխանատու հանգրվան է: Բարձրորեն գնահատելի է գործակալության անցած պատմական այս ուղին և նրա ծանրակշիռ վաստակը հայ լրագրության մեջ»,- ասաց Վեհափառը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը նշեց, որ գործակալությունն ավանդաբար Մայր եկեղեցու կողքին է:
««Արմենպրես»-ն այսօր արդեն լրահոսը թողարկում է 5 լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, արաբերեն, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանից նաև արդեն ֆրանսերեն: «Արմենպրես»-ն արդեն թողարկում է օրական 300 լուր: Տարվա ընթացքում պետք է որակապես բարելավենք ֆոտոծառայությունների և տեսածառայությունների աշխատանքը և 100-ամյակը դարձնենք դեպի առաջ նայելու հնարավորություն»,-ասաց Անանյանը:
«Արմենպրես»-ն այսօր ունի 25 գործընկեր, 4 միջազգային լրատվական կառույցի անդամ է, և այդ թիվն առաջիկայում ավելացնելու է:

Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял директора ИА “Арменпресс” Арама Ананяна по случаю 100-летия агентства
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, Его Святейшество Гарегин Второй в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял директора информационного агентства “Арменпресс” Арама Ананяна по случаю 100-летия агентства.
Его Святейшество передал свое благословение директору и сотрудникам ИА “Арменпресс” и выразил высокую оценку за важную миссию агентства. Католикос подчеркнул роль СМИ в сохранении и передачи ценностей в обществе, в частности, подчеркнув необходимость учебно-воспитательной миссии СМИ. Его Святейшество Гарегин Второй также коснулся сотрудничества “Арменпресс” и Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
“Мне известно, что вы стремитесь осветить деятельность Святого Эчмиадзина, тем самым способствуя освещению деятельности армянской церкви. Мы высоко ценим работу “Арменпресс”. Я также рад, что есть хорошее сотрудничество между Первопрестольным Святым Эчмиадзином и вами. В связи с этим мы хотели бы поздравить вас с 100-летием агентства, которое является почетной и ответственной вехой. Очень важно историческое прошлое агентства и его весомый вклад в армянскую журналистику”, - сказал Католикос.
Директор информационного агентства “Арменпресс” Арам Ананян отметил, что агентство традиционно находится рядом с Матерью-Церковью.
“Арменпресс” публикует сегодня новости на 5 языках: армянском, русском, английском, арабском, а также на французском. “Арменпресс” ежедневно выпускает около 300 новостей. В течение года мы должны улучшить качество фото- и видеоуслуг и сделать так, чтобы 100-летие стало возможностью смотреть вперед”, - сказал Ананян.
“Арменпресс” сегодня имеет 25 партнеров и является членов 4 международных новостных структур, и в ближайшее время их число возрастет.