Աֆրիկայում պահանջում են Disney ընկերությունից վերցնել «ակունա մատատա» հայտնի արտահայտության հեղինակային իրավունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆրիկայում ստորագրահավաք է սկսել, որի մասնակիցները պահանջում են ամերիկյան հայտնի The Walt Disney ընկերությունից վերցնել «Առյուծ արքա» մուլտֆիլմում հնչող «ակունա մատատա» արտահայտության հեղինակային իրավունքները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ստորագրահավաքին միացել է ավելի քան 50 հազար մարդ Զիմբաբվեից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից և այլ աֆրիկյան երկրներից:
Ստորագրահավաքի հեղինակները նշում են, որ «ակունա մատատա» արտահայտությունը դարձել է մուլտֆիլմի խորհրդանիշների մեկը՝ տարածվելով ողջ աշխարհում և վերածվելով Disney-ի բրենդի: «Ակունա մատատա» սուախիլի լեզվից թարգմանաբար նշանակում է «խնդիր չկա», լեզուն տարածված է Քենիայում, Տանզանիայում, Բուրունդիում, Մոզամբիկում և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, իսկ դա նշանակում է, որ այն աֆրիկյան մշակութային արժեք է: The Walt Disney ընկերությունը յուրացրել է «ակունա մատատա» արտահայտությունը, իսկ դա Աֆրիկայի շահագործման ևս մեկ տարբերակ է»,- ասել է ստորագրահավաքի հեղինակ Շելտոն Մպալան՝ նշելով, թե արտահայտությունը միայն ավելացնում է ընկերության հեղինակությունը և չի հանրահռչակում աֆրիկյան մշակույթը:
Justia Trademarks ընկերության տվյալներով՝ The Walt Disney ընկերությունն առաջին անգամ որպես իր ապրանքանիշ գրանցել է 1994 թվականին, երբ էկրան բարձրացավ «Առյուծ արքա» մուլտֆիլմը, որի ռեմեյքը էկրաններին կլինի արդեն 2019 թվականի հուլիսին:

Жители Африки потребовали от Disney прекратить эксплуатировать их культуру
В Африке начался сбор подписей под петицией с требованием изъять у американской компании The Walt Disney Cоmpany авторские права на использование фразы "акуна матата" из мультфильма "Король Лев". Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила в среду южноафриканская газета The Times, отметив, что под ней уже подписались более 50 тыс. человек в Зимбабве, ЮАР и других африканских государствах.
Авторы документа выдвигают американской компании претензии на том основании, что выражение "акуна матата" стало одним из символов мультфильма, а благодаря нему разошлось по всему миру, превратилось в нечто подобное бренду Disney. То есть, оно работает на приумножение славы и всего связанного с ней на благо The Walt Disney Cоmpany, а никак не африканской культуры. Между тем, "акуна матата" означает "нет проблем" в переводе с языка суахили, распространенного в Кении, Танзании, Бурунди, Мозамбике и Демократической Республике Конго, а значит, представляет собой достояние африканской культуры.
The Walt Disney Cоmpany присвоила себе фразу "акуна матата", и это - еще один пример эксплуатации Африки", - говорит инициатор петиции зимбабвиец Шелтон Мпала, который запустил ее на платформе Change.org. По его мнению, в ближайшее время количество подписей превысит планку в 75 тыс.
По данным компании Justia Trademarks, The Walt Disney Company впервые зарегистрировала фразу из суахили в качестве своего бренда в 1994 году, когда вышел "Король Лев". Его ремейк предполагается показать в июле 2019 года.
Трейлер ремейка вышел в конце ноября нынешнего года и собрал почти 8 млн просмотров.
"Disney нельзя позволять использовать в качестве бренда то, что компания не придумала сама", - уверен инициатор петиции.
Эта акция успела разойтись в Twitter. Многие солидарны с авторами петции, другие выступают за то, чтобы расхожее выражение можно было использовать как угодно - хоть в виде принта на майке.