Ռոբերտ Քոչարյանը դիմելու է ՄԻԵԴ և Վճռաբեկ դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ ներկայացնելով իրենց առաջիկա քայլերն այն բանից հետո, երբ ՀՀ վերաքննիչ դատարանը դեկտեմբերի 7-ին վճռել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը թողնել անփոփոխ:
«Միանշանակ դիմելու ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Ընդ որում, դիմելու ենք Վճռաբեկ դատարանի հետ զուգահեռ: Չենք սպասելու մինչև Վճռաբեկ դատարանը մեր բողոքները քննի, որովհետև տվյալ դեպքում Վճռաբեկ դատարանը չենք համարում արդյունավետ դատական ատյան»,- նշեց Հայկ Ալումյանը:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանը վճռել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը թողնել անփոփոխ:

Robert Kocharyan to apply to ECHR and Court of Cassation of Armenia
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Former President of Armenia Robert Kocharyan will apply to the European Court of Human Rights, ARMENPRESS reports Kocharyan’s lawyer Hayk Alumyan told the reporters, presenting their future plans following the decision of the Court of Appeal to leave unchanged the decision of the court of first instance over Kocharyan’s detention.
“We will definitely apply to the European Court of Huma Rights. By the way, we will do that parallel with the Court of Cassation. We will not wait for the Court of Cassation to examine our complaints, since we do not asses the Court of Cassation an effective court”, Alumyan said.
The Court of Appeal of Armenia has decided to keep in force the decision of the court of first instance, by which former President Robert Kocharyan was remanded.