Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է, որ Փաշինյանի` մարզեր այցերով որևէ օրենք չի խախտվում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի` մարզեր այցելություններով ոչ մի օրենք չի խախտվում: Օրենքը հստակ ասում է, որ քարոզչությունը կարող է լինել վերջին ընտրությունների նույնիսկ երկրորդ օրից սկսած, իսկ քարոզչության պաշտոնական օրերը հավասար պայմաններ ապահովելու համար են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով վարչապետի այցերի լուսաբանմանը՝ Սիմոնյանը նշեց, որ ՔՊ-ն որևէ հեռուստաալիքի չի տիրապետում:
«Նիկոլ Փաշինյանն առաջին իսկ օրից այցելել է մարզեր: Օրենքը հստակ ասում է, որ քարոզչությունը կարող է լինել վերջին ընտրությունների նույնիսկ երկրորդ օրից սկսած, իսկ քարոզարշավի համար տրված այդ տասներկու օրով պարզապես կարգավորում են կանոները, որոնք գործելու են, որ բոլորի համար ապահովեն հավասար պայմաններ: Յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ընտրության երկրորդ օրվանից մինչ պաշտոնական քարոզչության մեկնարկի օրը կարող է զբաղվել քարոզչությամբ: Իսկ ինչ վերաբերում է վարչապետի պաշտոնակատարի այցերի լուսաբանմանը՝ ասեմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը չի տիրապետում որևէ հեռուստաալիքի` ի տարբերություն Հանրապետական, Բարգավաճ Հայաստան և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունների: Իսկ Հանրային հեռուստաընկերությունը ցուցադրում է այն, ինչ կա, ապահովում է ուղիղ եթերներ, որը չի եղել նախկինում: Բոլոր հեռուստաընկերություններն աշխատում են ուղիղ եթերի ռեժիմով: Եվ որևիցե մեկը չի զանգահարում ու ասում ինչ ցուցադրել, գրաքննություն գոյություն չունի»,-վստահեցրեց Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը բացառեց նախկինում տեղի ունեցած բոլոր բացասական երևույթների, այդ թվում վարչական ռեսուրսի օգտագործման կրկնությունը: Նա նշեց, որ ինքը ևս պարտավորվում է նման դեպքերի մասին բարձրաձայնել:
Պատգամավոր նշեց նաև, որ նախընտրական պաստառները կարող են հայտնվել նոյեմբերի 24- 25-ից սկսած: «Այն պարագայում, երբ մի ընտրատարածքում կա առնվազն 180 թեկնածու, կազմակերպությունը պարզապես չի կարող հասցնել քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկի օրը` նոյեմբերի 26-ի առավոտյան բոլոր պաստառները փակցնել: Օրենքի մեջ այդ առումով որևէ ցուցում չկա»,-նշեց Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հայտարարված երթի անցկացմանը` նա նկատեց, որ դրանից առաջ էլ երթեր արել և անելու են:

Ален Симонян уверяет: визитами Пашиняна в области не нарушается ни один закон
Депутат Ален Симонян (фракция «Елк») уверяет: визитами Пашиняна в области не нарушается ни один закон. По закону, пропаганда может вестись даже со второго дня после последних выборов, а официальные дни агитации установлены для обеспечения равных условий.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами в ответ на заданный вопрос Ален Симонян сказал, что партия «Гражданский договор» не владеет ни одним телеканалом.
«С первого же дня Пашинян ездил в области. По закону, пропаганда может вестись даже со второго дня после последних выборов, а официальные дни агитации установлены для обеспечения равных условий.
Что касается освещения визитов и.о. премьера, скажу: партия «Гражданский договор» не владеет ни одним телеканалом, в отличие от ППА и АРФД. А Общественное телевидение показывает то, что есть, в прямом эфире. Все т/каналы обеспечивают прямые эфиры, и никто им не звонит и не указывает, что показывать, а что нет», - сказал Симонян.
Он исключил повторения прежних негативных явлений — в том числе и использования административного ресурса.
Он отметил также, что агитационные плакаты могут появиться с 34-35 ноября. «В случае, если на избирательном участке есть 180 кандидатов, просто физически невозможно успеть вывесить все плакаты к официально объявленному дню – 26 ноября. Об этом в законе ничего не говорится», - сказал он.
Относительно прозвучавшего заявления Пашиняна о шествии 24 ноября, Симонян сказал, что подобные шествия он совершал и будет совершать.