ՀԱԵ-ն չի կարող ողջունել եկեղեցու պառակտմանն ուղղված քայլերը. Գարեգին Բ կաթողիկոսը մեկնաբանել է Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու շուրջ իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցին կանոնականության կողմնակից է և չի կարող ողջունել եկեղեցու պառակտմանն ուղղված քայլերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին Նովոսիբիրսկում լրագրողներին ասել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
«Հայ առաքելական եկեղեցին կանոնականության կողմնակից է և այս համատեքստում երբեք չի կարող ողջունել այն քայլերը, որոնք միտված են քրիստոնեական եկեղեցու մասնատմանն ու բաժանմանը»,- ասել է կաթողիկոսը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարող է արդյոք հայ առաքելական եկեղեցին ինչ-ինչ պայմաններում ճանաչել Ուկրաինայի «միացյալ» եկեղեցին:
Կիևի իշխանություններն ու Ուկրաինայում ոչ կանոնական եկեղեցական մարմինը նպատակ ունեն մինչև տարեվերջ Կոստանդնուպոլսի տիեզերական պատրիարքությունից ավտոկեֆալիայի՝ անկախացման մասին հրամանագիր՝ տոմոս ստանալ, սակայն նման տոմոս կարող է ստանալ միայն «միացյալ» եկեղեցու ղեկավարը, ում պետք է ընտրեն Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցիների միացյալ ժողովում, որը կարող է կայանալ նոյեմբերի 22-ին: Ընդ որում՝ Ուկրաինայի կանոնական ուղղափառ եկեղեցին հայտարարել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել նման միջոցառման:
Կոստանդնուպոլսի կողմից Ուկրաինայի ոչ կանոնական եկեղեցուն ավտոկեֆալիա տրամադրելու որոշման պատճառով, ինչը Ռուս ուղղափառ եկեղեցին անվանել է պառակտում, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Սինոդը հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել էր Կոստանդնուպոլսի պատրիարքության հետ շփման դադարեցման մասին ՌՈՒԵ ոչ կանոնական տարածքում:

ААЦ не может приветствовать шаги по расколу церкви — Католикос Всех Армян Гарегин II прокомментировал ситуацию вокруг УПЦ
Армянская апостольская церковь – сторонница каноничности ине может приветствовать шаги поразделению церкви.
Как передает Арменпресс со ссылкой наРИА Новости, так заявил журналистам всубботу вНовосибирске Католикос Всех Армян Гарегин II.
"Армянская апостольская церковь является сторонницей каноничности ив этом отношении никогда неможет приветствовать шаги, которые направлены наразделение, расчленение церкви Христовой",— сказал католикос, отвечая навопрос, сможет ли прикаких-либо условиях Армянская апостольская церковь признать "объединительный" собор наУкраине.
Власти вКиеве инеканоническая церковная структура наУкраине рассчитывают доконца года получить томос обавтокефалии отКонстантинополя, однако томос может получить лишь предстоятель "объединенной" церкви, его должны выбрать на "объединительном соборе" православных церквей наУкраине, который может состояться 22 ноября. При этом каноническая УПЦ заявила, что несобирается участвовать втаком мероприятии.
Из-за решения Константинополя начать предоставление автокефалии неканонической церкви наУкраине, которое вРПЦ назвали расколом, Синод Русской православной церкви 15 октября объявил оразрыве общения сКонстантинопольским патриархатом повсей канонической территории РПЦ.